کاتتر شریانی (Arterial Line)

انتخابی باکیفیت و مطمعن
رابط کاربری قابل اعتماد و شهودی
ویژگی های خاص برای ایمنی بیمار

[yith_wcwl_add_to_wishlist]

توضیحات

کاتتر شریانی چیست؟

کاتتر شریانی  یا آرتریال لاین نوعی کاتتر است که برای قرار دادن در شریان ها (رگ های خونی که خون را از قلب در سراسر بدن حمل می کنند) طراحی شده است. مانند سایر انواع کاتتر، کاتتر شریانی یک لوله نازک و توخالی است که از مواد انعطاف پذیر ساخته شده است.

آرتریال لاین ها کاربردهای مختلفی دارند. یکی از رایج ترین کاربردهای آنها اندازه گیری فشار خون با دقت بیشتری نسبت به کاف ها و دستگاه های فشار خون معمولی است. همچنین ممکن است از آنها برای نمونه گیری خون برای اندازه گیری محتوای خون استفاده شود.

این لوله‌ها معمولاً در اتاق‌های عمل و بخش‌های مراقبت‌های ویژه (ICU) استفاده می‌شوند. آنها در اندازه ها و ضخامت های مختلف برای استفاده در بیماران در سنین مختلف موجود هستند. آرتریال لاین  یک قطعه بسیار مفید از تجهیزات پزشکی می باشد که پزشکان و پرستاران در سراسر جهان به طور روزانه از آن استفاده می کنند.

کاتتر شریانی چگونه کار می کند؟

در فرآیند قرار دادن کاتتر شریانی از سوزن استفاده می شود. ابتدا ناحیه ای که قرار است کاتتر در آن قرار داده شود تمیز می شود. شایع ترین نواحی شامل مچ دست و کشاله ران است. سپس، سوزن متصل به کاتتر، وارد شریان می شود. ممکن است از دستگاه اولتراسوند برای هدایت آن در رگ ها برای قرار گیری در موقعیت مناسب استفاده شود. هنگامی که آرتریال لاین در آن قرار گرفت، می توان آن را با نوار چسب یا در جای خود دوخت. اگر کاتتر شریانی در مچ دست بیمار باشد، مچ دست ممکن است به یک تخته چسبانده شود تا از خم شدن آن جلوگیری شود. البته با نو آوری شرکت آنهوما دیگر نیازی به چسباندن دست بیمار به تخته نیست و با بالشتک های مخصوص پوزیشن آرتریال لاین حفظ می شود. این بالشتک ها دست بیمار را ثابت نگه داشته و باعث آسیب به دست و زخم شدن پشت دست نمی شوند همچنین در مچ بیمار باعث کبودی و در د نمی شوند.

خرید پوزیشن آرتریال لاین

اندازه های کاتتر شریانی

کاتترهای شریانی را می توان در اندازه های مختلف یافت. آنها معمولاً با قطر خارجی لوله اندازه گیری می شوند. کاتترهای شریانی می توانند در اندازه هایی مانند 18GA، 20 GA و 22 GA باشند. بر اساس عواملی مانند سن و قطر شریانی فرد ممکن است در بیماران خاصی به کاتترهای شریانی بزرگتر نیاز باشد. همچنین طول آرتریال لاین ممکن است اندازه های مختلفی داشته باشد.

انواع کاتتر شریانی

تنها یک نوع اصلی کاتتر شریانی وجود دارد. برندها و شرکت‌های مختلف آنها را تولید می‌کنند، اما همه آنها از یک طرح اولیه پیروی می‌کنند و در نتیجه محصولاتی بسیار شبیه به هم هستند و فقط از نظر اندازه متفاوت هستند.

موارد استفاده از کاتتر شریانی

دو کاربرد اصلی از کاتترها یا آرتریال لاین ها وجود دارد. اولین استفاده برای اندازه گیری دقیق فشار خون می باشد. آرتریال لاین  را می توان به رگ های بیمار وارد کرد تا اندازه گیری مداوم و به روز فشار خون او را فراهم کند و فشار خون اندازه گیری شده را به یک مانیتور ارسال کند. این می تواند در طول جراحی یا سایر روش های مراقبتی مفید باشد. دومین کاربرد این کاتتر ها جمع آوری نمونه خون برای اندازه گیری گازهای خاص مانند اکسیژن و دی اکسید کربن در جریان خون است.

برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید

کاتتر شریانی (آرتریال لاین) - معرفی،دستورالعمل،عوارض

اطلاعات تکمیلی
سوالات متداول
جواب
جواب
جواب
جواب
جواب
محصولات مرتبط

1 دیدگاه برای کاتتر شریانی (Arterial Line)

  1. محمد

    مرسی از اطلاعات دقیق و کامل در مورد محصول

    • anhouma360

      لطف دارین

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *