پرون پوزیشن (Prone position)

انتخابی باکیفیت و مطمئن
بهبود اکسیژن رسانی
تثبیت حالت سر و گردن در حالت پرون

[yith_wcwl_add_to_wishlist]

توضیحات

 prone positionچیست؟

پوزیشن پرون اصطلاح پزشکی برای دراز کشیدن صاف روی شکم است. به پشت دراز کشیدن به عنوان حالت خوابیده به شکم گفته می شود. از وضعیت prone در تنظیمات پزشکی برای کمک به بیماران با شرایط و علائم خاص برای تسکین استفاده می شود. به عنوان مثال، افراد مبتلا به دیسترس تنفسی اغلب با دقت توسط کادر پزشکی در موقعیت prone  قرار می گیرند. این وسیله طراحی شده برای بیماران چشمی که  بعد از عمل جراحی بر روی شبکیه چشم است. بیمارانی که باید بعد از عمل به شکل دمر یا صورت به سمت پایین باشند.این حالت بنام پرون prone در پزشکی معروف است. موارد استفاده: بیمارانی که دچار پارگی retinal detachment و یا سوراخ ماکولا macular hole هستند باید بعد از عمل ویترکتومی باید تزریق گاز یا روغن سیلیکون silicon oil انجام شود. بدنبال این عمل بلافاصله بعد ازعمل بیمار دمر میشود مانند شکل و باید این حالت گاها تا 2 هفته رعایت شود . رعایت این حالت بصورت طولانی بسیار سخت است. بخصو ص که بیماران این عمل مسن میباشند . که ارتروزگردن و شانه دارند و گاهی مشکل قلبی و تنفسی مانع رعایت این حالت میگردد. لذا این headrest یا بالشتک طبی به بیمار کمک میکند این دوره را به راحتی طی کند. حفظ این حالت برای کسب نتیجه مناسب 50 دقیقه از هر یک ساعت میباشد. پس در هر 24 ساعت بیمار 20 ساعت باید حالت دمر یا prone را رعایت کند . اگر خودمان یک ساعت سرمان را پایین بگیریم و یا روی دستمان قرار دهیم انگاه به سختی حفظ این حالت پی میبریم. با استفاده از این بالشتک طبی سورن طب رازی بیمار به راحتی میتواند این حالت را رعایت کند. مزیت ان علاوه بر راحتی بیمار رعایت درست پوزیشن است که باعث موفقیت عمل میشود. یعنی باید گفت عمل به تنهایی و بدون رعایت حالت پرون موفقیت آمیز نخواهد بود و موفقیت زمانی حاصل میشود که حالت پرون یا دمر بخوبی رعایت شود. در غیر این صورت شانس شکست عمل 50% افزایش مییابد. یا نتیجه مطلوب که چسبیدن شبکه است بدست نمی آید.

قرار گرفتن در وضعیت prone به چه شرایط دیگری کمک می کند؟

موقعیت پرون برای ARDS ناشی از هر شرایطی استفاده می شود. سایر شرایطی که ممکن است منجر به ARDS شود عبارتند از: پنومونی پانکراتیت سپسیس ARDS همچنین می تواند در اثر حوادث و صدمات جدی مانند: تنفس در مواد مضر غرق شدن صدمات شدید به سر، قفسه سینه یا سایر اعضای بدن شما باشد. همه بیمارانی که ARDS را تجربه می کنند، کاندیدای مناسبی برای موقعیت prone نیستند. افرادی که دچار سوختگی، زخم، شکستگی یا ناپایداری ستون فقرات هستند، ممکن است نتوانند وضعیت prone را تحمل کنند. پرونینگ همچنین برای افرادی که جراحی نای انجام داده اند یا در مراحل بعدی بارداری هستند توصیه نمی شود.

آیا از وضعیت prone در جراحی استفاده می شود؟

از وضعیت prone در طی جراحی هایی که نیاز به دسترسی به پشت بدن شما دارند استفاده می شود. برخی از نمونه های رایج عبارتند از: جراحی های مغز یا ساقه مغز جراحی های ستون فقرات جراحی های رکتوم یا باسن اعمال جراحی در پشت بازوها یا پاهای شما در صورت نیاز به قرار گرفتن در وضعیت prone جراحی، کادر پزشکی به شما کمک می کند تا به آرامی و با دقت روی شکم خود بخوابید. به طور کلی ابتدا بیهوشی دریافت خواهید کرد و قبل از قرار گرفتن در وضعیت prone به هر مانیتور، IV یا سایر تجهیزات پزشکی مورد نیاز متصل خواهد شد. برای جلوگیری از آسیب به صورت، سینه ها و ناحیه لگن، بالشتک های حمایتی وجود خواهد داشت. در چند سال اخیر به طور فزاینده ای در درمان بیماران مبتلا به سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS) استفاده شده است و این مانور در حال حاضر روشی ساده و ایمن برای بهبود اکسیژن رسانی در نظر گرفته می شود. با این حال، مکانیسم های فیزیولوژیکی که باعث بهبود عملکرد تنفسی و همچنین مزایای بالینی واقعی می شوند، هنوز به طور کامل شناخته نشده اند. هدف از این بررسی اثرات فیزیولوژیکی و بالینی موقعیت prone در بیماران مبتلا به ARDS است.

اهداف فیزیولوژیکی اصلی موقعیت prone عبارتند از:

1) بهبود اکسیژن رسانی. 2) برای بهبود مکانیک تنفسی؛ 3) برای همگن کردن گرادیان فشار پلور، تورم آلوئولی و توزیع تهویه. 4) برای افزایش حجم ریه و کاهش مقدار مناطق آتلکتاتیک. 5) برای تسهیل تخلیه ترشحات 6) برای کاهش آسیب ریه مرتبط با ونتیلاتور.

با توجه به داده های موجود، نویسندگان نتیجه می گیرند که:

1) اکسیژن رسانی در 70-80٪ از بیماران مبتلا به سندرم زجر تنفسی حاد اولیه بهبود می یابد. 2) اثرات مفید اکسیژن رسانی پس از 1 هفته تهویه مکانیکی کاهش می یابد. 3) علت سندرم دیسترس تنفسی حاد ممکن است به طور قابل توجهی بر پاسخ به موقعیت prone تأثیر بگذارد. 4) هنگام انجام مانور دقت بسیار لازم است. 5) زخم های فشاری مکرر هستند و به تعداد پرونیشن ها مربوط می شوند. 6) تکیه گاه های مورد استفاده برای prone و در حین موقعیت یابی در بین مراکز متفاوت و غیراستاندارد است. 7) بخش مراقبت های ویژه و بستری در بیمارستان و مرگ و میر با وجود موقعیت prone همچنان بالاست.

اثرات فیزیولوژیکی موقعیت prone

اثرات فیزیولوژیکی موقعیت prone در بیماران مبتلا به آسیب شدید ریه به صورت بهبود در اکسیژن رسانی و مکانیک تنفسی آشکار می شود. همچنین ممکن است کاهشی در عوامل مکانیکی مرتبط با VALI وجود داشته باشد، مانند توزیع ناهمگن فشار پلور (Ppl)، تورم آلوئولی و تهویه، افزایش حجم ریه و کاهش در نواحی آتلکتاتیک ریه و در نهایت، بهبود پاکسازی ریه. ترشحات از آنجایی که اکثر مطالعات حیوانی و انسانی که اثرات فیزیولوژیکی موقعیت prone را بررسی می‌کنند، به ARDS حاد اشاره می‌کنند، ملاحظاتی که بعداً مورد بحث قرار گرفت فقط در مراحل اولیه سندرم اعمال می‌شود.

آناتومی

در آناتومی، وضعیت prone به حالتی است که بدن به صورت دراز کشیده است. با حالت خوابیده به پشت که رو به بالا است مخالف است. با استفاده از عبارات تعریف شده در موقعیت آناتومیک، سمت شکمی پایین است و سمت پشتی به سمت بالا است. در مورد ساعد، prone به پیکربندی اطلاق می شود که در آن کف دست به سمت عقب هدایت می شود و شعاع و اولنا روی هم قرار گرفته اند. محققان مشاهده کردند که حجم ذخیره بازدمی اندازه‌گیری شده از حالت خوابیده به پشت به حالت prone با ضریب 0.15 افزایش یافته است.
اطلاعات تکمیلی
سوالات متداول
بله، این محصول دارای روکش چرم ضدآب بوده و قابل ضد عفونی کردن می باشد.
این محصول تماما از فوم مدیکال تهیه شده و به همراه سطح نرم و مناسبی که ارائه میدهد به راحتی دچار تغییر شکل نمی شود.
این محصول دارای سایز استاندارد بوده اما بسته به نیاز مرکز درمانی و ترجیح پزشک قابلیت سفارشی سازی نیز موجود است.
•حفظ دانسیته در برابر نمونه های ژله ای که به مرور زمان سفت شده و دانسیته خود را از دست می دهند. •عدم پارگی و خرابی در برابر نمونه های ژله ای که با کوچکترین تماس با جسم تیز و ضربه پاره شده و مواد داخلی خارج می شود.
برای سفارش این محصول کافیست بر روی گزینه ” تماس بگیرید” موجود در همین صفحه کلیک کنید تا با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.
محصولات مرتبط

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پرون پوزیشن (Prone position)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *