همه چیز در مورد عمل آرتروسکوپی

عمل آرتروسکوپی

آرتروسکوپی یک روش جراحی است که پزشکان برای بررسی، تشخیص و درمان مشکلات داخل مفاصل استفاده می کنند. این جراحی جزئی است و به صورت سرپایی انجام می شود، به این معنی که می توانید همان روز به خانه بروید. اگر التهاب مفصلی دارید، مفصل آسیب دیده یا به مرور زمان به مفصل آسیب رسانده اید، پزشک ممکن است آن را توصیه کند.

آرتروسکوپی روی هر مفصلی انجام میشود. بیشتر اوقات، روی زانو، شانه، آرنج، مچ پا، لگن یا مچ دست انجام می‌شود. در طول این روش، پزشک ابزاری به نام آرتروسکوپ را از طریق چندین برش کوچک وارد مفصل شما می‌کند تا میزان آسیب را در مفصل مشاهده کند. آنها همچنین می توانند بسیاری از آسیب ها را در طول آرتروسکوپی ترمیم کنند.

آماده شدن برای آرتروسکوپی

قبل از انجام آرتروسکوپی یا هر روش دیگری، حتماً پزشک خود را در مورد هر گونه دارو یا ویتامینی که مصرف می کنید مشورت کنید

تمام جواهرات، ساعت ها و سایر اشیای قیمتی را در خانه بگذارید. لباس راحتی بپوشید که پوشیدن و درآوردن آن آسان باشد.

شب قبل از آرتروسکوپی، چیزی ننوشید یا نخورید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید. آنها به شما اسفنج های صابونی می دهند تا قبل از انجام عمل، زانو یا شانه خود را بشویید.

نحوه ی عمل آرتروسکوپی زانو 

پزشک شما جراحی آرتروسکوپی را در بیمارستان یا اتاق عمل سرپایی انجام خواهد داد. نوع بیهوشی که دریافت خواهید کرد به مفصل و آنچه جراح شما مشکوک به مشکل است بستگی دارد. ممکن است بیهوشی عمومی باشد (شما در حین عمل در خواب خواهید بود)، یا پزشک آن را از طریق ستون فقرات به شما می دهد. همچنین ممکن است ناحیه ای را که در آن جراحی انجام می دهند بی حس کنند. (موضعی)

پزشک ابزارهای مخصوص نازک به اندازه مداد را از طریق یک برش کوچک (برش) به اندازه یک سوراخ دکمه وارد می کند. ابزار آرتروسکوپی که آنها استفاده می کنند دارای یک لنز دوربین و یک نور است. به آنها اجازه می دهد تا داخل مفصل را ببینند. دوربین تصویری از مفصل را روی صفحه نمایش می دهد. جراح مفصل را با مایع استریل پر می کند تا مفصل باز تر شود و بهتر بتوانند مشاهده کنند.

عمل آرتروسکوپی چگونه است
عمل آرتروسکوپی چگونه است

خطرات عمل آرتروسکوپی زانو چیست؟

دلیل عمل آرتروسکوپی زانو چیست؟

آرتروسکوپی ممکن است برای این مشکلات زانو توصیه شود:

 1. منیسک پاره شده: منیسک غضروفی است که فضای بین استخوان های زانو را محافظت می کند. جراحی برای ترمیم یا حذف آن انجام می شود.
 2. پارگی یا آسیب رباط صلیبی قدامی (ACL) یا رباط متقاطع خلفی (PCL).
 3. التهاب یا آسیب دیدگی پوشش داخلی مفصل. این پوشش سینوویوم نامیده می شود.
 4. کاسه زانو (کشکک زانو) که از موقعیت خارج شده است (ناهمترازی).
 5. تکه های کوچک غضروف شکسته در مفصل زانو.
 6. برداشتن کیست Baker این تورم پشت زانو است که پر از مایع است. گاهی اوقات مشکل زمانی رخ می دهد که تورم و درد (التهاب) به دلایل دیگر مانند آرتریت وجود داشته باشد.
 7. ترمیم یا بازسازی عیوب در غضروف.
 8. برخی از شکستگی های استخوان زانو.

آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه جراحی است که از یک دوربین کوچک به نام آرتروسکوپ برای بررسی یا ترمیم بافت های داخل یا اطراف مفصل شانه استفاده می کند. آرتروسکوپ از طریق یک برش کوچک (برش) در پوست شما وارد می شود.

روتاتور کاف گروهی از ماهیچه‌ها و تاندون‌های آن‌ها هستند که یک کاف را روی مفصل شانه تشکیل می‌دهند. این ماهیچه ها و تاندون ها بازو را در مفصل شانه نگه می دارند. این همچنین به حرکت شانه در جهات مختلف کمک می کند. تاندون های روتاتور کاف ممکن است در صورت استفاده بیش از حد یا آسیب دیدگی پاره شوند.

احتمالاً برای این جراحی بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد. این بدان معنی است که شما خواب خواهید بود و نمی توانید درد را احساس کنید. یا ممکن است بی حسی موضعی داشته باشید. ناحیه بازو و شانه شما بی حس می شود و در نتیجه هیچ دردی احساس نمی کنید. در صورت دریافت بی حسی موضعی، دارو یا بیهوشی عمومی نیز به شما داده می شود تا در حین عمل بسیار خواب آلود شوید.

نحوه ی عمل آرتروسکوپی شانه

 • آرتروسکوپ را از طریق یک برش کوچک وارد شانه شما می کند. اسکوپ به یک مانیتور ویدئویی در اتاق عمل متصل است.
 • تمام بافت های مفصل شانه و ناحیه بالای مفصل را بررسی می کند. این بافت ها شامل غضروف، استخوان ها، تاندون ها و رباط ها هستند.
 • هر گونه بافت آسیب دیده را ترمیم می کند. برای انجام این کار، جراح شما 1 تا 3 برش کوچک دیگر ایجاد می کند و ابزارهای دیگر را از طریق آنها وارد می کند. پارگی عضله، تاندون یا غضروف ثابت می شود. هر گونه بافت آسیب دیده برداشته می شود.

دوره نقاهت آرتروسکوپی

هنگامی که آرتروسکوپی به پایان رسید، شما را به اتاق ریکاوری می برند که در آنجا حدود یک ساعت یا بیشتر استراحت خواهید کرد. ممکن است بعد از جراحی ممکن است کمی درد در مفصل داشته باشید. پزشک ممکن است داروهای مسکن و ورزش تجویز کند. آنها همچنین ممکن است آسپرین یا سایر داروها را برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز کنند. در24 ساعت اول برای کاهش تورم از یخ استفاده کنید. اگر آرتروسکوپی روی زانو انجام داده اید، برای کاهش درد، پا را بالا بیاورید. داروهای مسکن را طبق دستور مصرف کنید و الکل مصرف نکنید.

جراحی آرتروسکوپی معمولاً باعث درد و سفتی کمتری نسبت به جراحی باز می شود. بازیابی نیز معمولاً زمان کمتری می برد. در جایی که ابزار آرتروسکوپی وارد بدن شما می شود، زخم های سوراخ کوچکی خواهید داشت. روز بعد از جراحی، ممکن است بتوانید باندهای جراحی را بردارید و آنها را با نوارهای کوچک جایگزین کنید تا برش ها را بپوشانید. پزشک بخیه های غیر قابل حل را بعد از یک یا 2 هفته بر می دارد.

در حالی که زخم های شما بهبود می یابد، باید محل را تا حد امکان خشک نگه دارید. این بدان معناست که هنگام دوش گرفتن آنها را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید. پزشک به شما خواهد گفت که وقتی به خانه می روید از چه فعالیت هایی اجتناب کنید. اغلب می توانید ظرف چند روز پس از جراحی به محل کار یا مدرسه بازگردید. بهبود کامل مفصل معمولاً چند هفته طول می کشد. ممکن است چندین ماه طول بکشد تا به حالت عادی برگردد.

دوره نقاعت عمل آرتروسکوپی

 

فیزیوتراپی یا ورزش های خاص می تواند به سرعت بخشیدن به بهبودی شما کمک کند. پزشک به شما خواهد گفت که انجام کدامیک بی خطر است.

چه زمانی باید با دکتر تماس گرفت

عوارض این نوع عمل بسیار نادر است. این عوارض در کمتر از یک درصد رخ می دهند. اگر عوارضی دارید، می‌تواند شامل عفونت، لخته شدن خون، آسیب به رگ‌های خونی یا اعصاب، و خونریزی یا تورم زیاد باشد. ابزارها همچنین ممکن است در حین جراحی بشکنند.

در صورت داشتن هر یک از علائم زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • دردی که بدتر می شود
 • تورم شدید
 • بی حسی یا گزگز
 • ترشح مایع بد رنگ یا بدبو از زخم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *