جراحی فیکو

جراحی فیکو

روش جراحی فیکو

فیکوامولسیفیکاسیون (facoemulsificacion)  که تحت عنوان عمل فیکو یا فاکو نیز شناخته می شود در واقع مرحله ای در روند کلی جراحی آب مروارید است. فیکو یک روش جراحی است که برای از بین بردن آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم که می تواند باعث تاری دید، حساسیت به نور و مشکل در دید در شب شود، استفاده می شود و  یکی از ایمن‌ترین و مؤثرترین درمان‌های آب مروارید چشم محسوب می‌شود که معمولاً در سراسر جهان انجام می‌شود.

جراحی فیکو
جراحی فیکو

روش گام به گام جراحی فاکو آب مروارید:

بی حس کننده

به بیمار یک بی حس کننده موضعی داده می شود تا چشم بی حس شود و هر گونه درد یا ناراحتی در طول عمل فیکو کاهش یابد. همچنین ممکن است داروهای آرام بخش برای کمک به آرامش بیمار تجویز شود.

برش

یک برش کوچک در قرنیه، قسمت جلویی شفاف چشم ایجاد می‌شود.

کپسولوتومی(Capsulotomy):

یک سوراخ دایره ای در کپسول عدسی ایجاد می شود و چشم برای وارد شدن پراب  آماده می شود.

ایمپلنت IOL

هنگامی که لنز کدر برداشته شد، یک لنز مصنوعی که به عنوان لنز داخل چشمی (IOL) شناخته می شود، در همان کپسول عدسی قرار می گیرد که لنز طبیعی را نگه می دارد.

بستن

آخرین مرحله ی عمل فیکو بستن قسمت باز شده ی عدسی است.

کل عمل فیکو تقریباً 8 دقیقه طول می کشد و به صورت سرپایی انجام می شود، به این معنی که بیمار می تواند در همان روز به خانه برود.

ایمنی و بهبودی از جراحی آب مروارید چشم

فیکوامولسیفیکاسیون یک روش ایمن و کم تهاجمی و کم عوارض  است. با این حال، مانند هر عمل جراحی، خطراتی از جمله عفونت، خونریزی و آسیب به قرنیه یا سایر قسمت های چشم وجود دارد. این خطرات نسبتاً کم هستند و نرخ عفونت چشم کمتر از 1٪ تخمین زده می شود و بیشتر عوارض جزئی هستند که می توان به طور موثر درمان کرد.

در عمل آب مروارید بیماران معمولاً در طول عمل کمی تا حدی ناراحتی را تجربه می کنند و همچنین ممکن است ناراحتی یا سوزش خفیف را پس از آن تجربه کنند. زمان بهبودی نسبتا کوتاه است و بیماران معمولاً می توانند در عرض چند روز به فعالیت های عادی خود بازگردند. با این حال، برای کاهش التهاب چشم و جلوگیری از عفونت باید چند هفته از قطره چشم استفاده کنند.

آماده سازی

قبل از عمل آب مروارید به روش فیکو ، بیماران باید تحت معاینه جامع چشم قرار گیرند تا میزان آب مروارید مشخص شود و سلامت کلی چشم ارزیابی شود.

میزان موفقیت عمل آب مروارید به روش فیکو

فیکوامولسیفیکاسیون یا عمل فیکو میزان موفقیت بسیار بالایی دارد، بیش از 95 درصد از بیماران بعد از عمل، بینایی بهبود یافته را تجربه می کنند.

مراحل جراحی فیکو
مراحل جراحی فیکو

نکات بازیابی بعد از عمل فیکوامولسیفیکاسیون

چند توصیه مهم در هنگام بهبودی پس از جراحی آب مروارید چشم:

  1. رژیم دارویی تجویز شده توسط پزشک را دنبال کنید: جراح قطره یا پماد دارویی را برای کمک به جلوگیری از عفونت و کاهش التهاب چشم تجویز می کند. مطمئن شوید که آنها را دقیقاً طبق دستور و بر اساس برنامه ارائه شده توسط پزشک خود استفاده کنید.
  2. از دست زدن به چشم خودداری کنید: چشمان خود را لمس نکنید یا مالش ندهید، زیرا این امر می تواند خطر عفونت چشم را افزایش داده و روند بهبودی را کند کند.
  3. از چشمان خود محافظت کنید: برای جلوگیری از تماس تصادفی با چشم از عینک آفتابی یا محافظ استفاده کنید. جراح شما ممکن است یک محافظ چشم برای استفاده در هنگام خواب یا در طول روز در اختیار شما قرار دهد.
  4. از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید: حداقل تا یک هفته پس از عمل فاکو از انجام فعالیت های سنگین مانند بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش خودداری کنید، زیرا این امر می تواند خطر خونریزی چشم و سایر عوارض را افزایش دهد.
  5. از قرار گرفتن چشم در معرض آب خودداری کنید: حداقل تا دو هفته پس از جراحی آب مرواید از شنا کردن یا وارد شدن آب به چشم خودداری کنید، زیرا این امر می تواند خطر عفونت را افزایش دهد.
  6. پس از عمل به طور مرتب توسط دکتر ویزیت شوید: در تمام قرارهای از قبل برنامه ریزی شده با جراح خود شرکت کنید تا مطمئن شوید که چشمان شما به درستی بهبود می یابند و هرگونه نگرانی یا عارضه ای که ممکن است ایجاد شود برطرف شود.
  7. استراحت : به خود زمان زیادی برای استراحت و بهبودی پس از جراحی فیکو بدهید. از مطالعه، تماشای تلویزیون یا استفاده طولانی مدت از رایانه خودداری کنید، زیرا این کار می تواند چشمان شما را تحت فشار قرار دهد و روند بهبودی را کندتر کند.
مراقبت های بعد از عمل فیکو
مراقبت های بعد از عمل فیکو
با پیروی از این نکات و دستورالعمل‌های جراح خود، می‌توانید از بهبودی روان و راحت پس از جراحی فاکوامولسیفیکاسیون اطمینان حاصل کنید و به بهترین نتیجه ممکن برای بینایی خود برسید.

نگه دارنده سر( بالشت سرفیکو) شرکت آنهوما

بالش فیکو برای بیمارانی که پس از جراحی آب مروارید به موقعیت های خاص نیاز دارند طراحی شده و برای بیمارستان ها و خانواده ها مناسب است. بالش ریکاوری جراحی فیکو برای بیمارانی که عمل آب مروارید انجام داده اند عالی است.

  • طراحی عالی: بالش فالکو با طراحی دقیق باعث میشود که سر بیمار بعد از عمل فیکو به حالت مناسب قرار بگیرد و به روند بهبودی بیمار سریع تر شود.
  • کمک به خواب راحت تر: به بیمارانی که عمل فیکو را انجام می دهند توصیه می شود تا از ایجاد هر گونه فشار روی چشم هایشان اجتناب کنند. این بالش مخصوص با نگه داشتن سر در حالت ثابت باعث می شود تا بیمار پس از عمل آب مروارید در هنگام خواب فشار ناخواسته ایی روی چشم ها نیاورد و با خیال راحت استراحت کند.
  • ساخته شده از فوم مدیکال: بالش فیکو از فوم های مخصوص ساخته شده است که به راحتی سر بیمار در هنگام استراحت و جلوگیری از عرق کردن سر بیمار بسیار کمک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *