تشخیص DVT

اگر فکر می کنید ممکن است ترومبوز ورید عمقی (DVT) داشته باشید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید. راه های مختلفی وجود دارد که آنها می توانند تشخیص دهند که آیا شما این نوع لخته خون بالقوه خطرناک (DVT) را دارید یا خیر.

تست های DVT

در قرار ملاقاتتان، شما و پزشکتان درباره علائم و سابقه پزشکی خود صحبت خواهید کرد. شما همچنین یک معاینه فیزیکی دریافت خواهید کرد. پزشک شما از همه این موارد برای تعیین اینکه آیا شما در معرض خطر ابتلا به DVT هستید یا خیر استفاده خواهد کرد. اگر آنها تشخیص دهند که شما ممکن است DVT داشته باشید، می توانند آن را با یک یا چند مورد از این آزمایشات تایید کند.

تشخیص DEEP VAIN THROMBOSIS(DVT)

آزمایشات تشخیص DVT 

تست دی دایمر در تشخیص DVT

 این آزمایش خون پروتئینی به نام D-dimer را بررسی می کند. این همان چیزی است که لخته خون در بدن شما حل می شود.

اگر نتایج سطوح پایین یا نرمال این پروتئین را نشان دهد و پزشک شما تشخیص دهد که شما در خطر کم لخته شدن خون هستید، احتمالا DVT ندارید. اما اگر سطح D-dimer بالایی دارید، ممکن است لخته خون داشته باشید. در حالی که سایر شرایط می‌توانند باعث افزایش D-dimer شوند، مانند بارداری و بیماری‌های قلبی.

آزمایشاتی که در بیمارستان یا کلینیک رادیولوژی انجام می شود

سونوگرافی در تشخیص DVT

 این اغلب آزمایش تصویربرداری اصلی برای تشخیص DVT است. از امواج فراصوت برای ایجاد تصاویری از داخل بدن شما استفاده می کند. عکس ها می توانند خون در رگ های شما و هرگونه لخته را نشان دهند.

تکنسینی که آزمایش شما را انجام می دهد، با حرکت دادن یک پراب روی پوست شما در قسمتی از بدن که ممکن است DVT داشته باشد، این تصاویر را می گیرد. در حالی که آنها این کار را انجام می دهند به پشت و سپس روی شکم دراز می کشید. آنها همچنین ممکن است به آرامی روی رگ‌های شما فشار بیاورند تا ببینند که آیا سفت هستند یا نه، که می‌تواند نشانه لخته شدن خون باشد.

اگر در معرض خطر بالای DVT هستید، ممکن است پزشک آزمایش D-dimer را انجام ندهد و فوراً سونوگرافی از ساق پا یا تمام پا را تجویز کند.

ام آر آی(MRI) برای تشخیص DVT

برای این آزمایش تصویربرداری، شما در داخل دستگاه MRI دراز می‌کشید که بدن شما را با میدان مغناطیسی و امواج رادیویی اسکن می‌کند. این روش بدون درد است و اگر فضای بسته شما را مضطرب می کند، می توانید دارو درخواست کنید تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید. تکنسینی که آزمایش را انجام می دهد شما را از اتاق دیگری زیر نظر می گیرد و در صورت نیاز باید بتوانید با آنها از طریق یک میکروفون در دستگاه صحبت کنید. پزشکان از MRI به اندازه سونوگرافی برای تشخیص DVT استفاده نمی کنند.

ونوگرافی کنتراست (Contrast venography

این تست تصویربرداری، از ماده حاجب و اشعه ایکس برای تشخیص لخته خون در ورید عمقی استفاده می کند. با این حال، پزشکان دیگر به ندرت DVT را با آن تشخیص می دهند. قبل از انجام آزمایش، روی میز اشعه ایکس دراز می کشید و یکی از اعضای تیم مراقبت سوزنی به نام IV را در رگ پا یا مچ پا تزریق می کند. سپس ماده حاجب را تزریق می‌کنند که به سیاهرگ‌های عمقی پا یا لگن اجازه می‌دهد تا در تصاویر اشعه ایکس برجسته شوند.

آزمایشات DVT

تست های مربوط به PE

DVT می تواند شرایط خطرناکی به نام آمبولی ریه (PE) ایجاد کند. برای برخی افراد، PE اولین علامتی است که DVT دارند.

آمبولی ریه زمانی است که یک لخته ورید عمقی (DVT) شکسته می‌شود، به سمت ریه‌های شما حرکت می‌کند و در شریان آنجا گیر می‌کند. این امر باعث مسدود شدن جریان طبیعی خون می شود. این یک وضعیت اضطراری است که می تواند کشنده باشد.

آمبولی ریوی ممکن است علائمی مانند:

 • تنگی نفس
 • درد در هنگام تنفس
 • درد قفسه سینه

پزشک ممکن است آزمایش خون D-dimer را به شما بدهد تا بفهمد چقدر احتمال دارد که آمبولی ریه داشته باشید. اگر نتیجه آزمایش شما طبیعی است، احتمالاً PE ندارید. اگر پزشک بگوید که نتیجه شما طبیعی نیست، یک یا چند مورد از این آزمایش‌های دیگر را توصیه می‌کند. برای دریافت آنها باید به بیمارستان یا کلینیک رادیولوژی بروید.

سی تی اسکن ریه در تشخیص PE و DVT

این رایج ترین تست تصویربرداری برای تشخیص PE است در این تست روی میزی دراز می کشید که به آرامی از طریق  سی تی اسکن حرکت می کند، دستگاهی که از زوایای مختلف از ریه های شما عکس های اشعه ایکس می گیرد. که از یک اشعه ایکس ویژه برای اسکن ریه های شما برای تشخیص انسداد لخته خون استفاده می کنند. همچنین می‌تواند DVT را در پاهای شما تشخیص دهد.

قبل از آزمایش، تیم مراقبت از طریق سرنگ ماده حاجب به شما تزریق میکنند. این ماده به داخل شریان‌های شما می‌رود و در تصاویری که تکنسین شما می‌گیرد، نشانه‌هایی از PE قابل مشاهده است. 

آنژیوگرافی ریه، این روش کمتر از آزمایش اشعه ایکس استفاده می شود. همچنین از ماده حاجب برای تشخیص PE استفاده می کند. قبل از انجام آزمایش، تیم مراقبتی به شما یک آرام بخش می دهد تا به شما کمک کند آرام شوید. سپس داروی بی‌حس‌کننده را روی بازو یا کشاله ران شما می‌گذارند و یک لوله نازک و توخالی به نام کاتتر را در رگ قرار می‌دهند. هنگامی که کاتتر را از سمت راست قلب و به داخل شریان ریوی هدایت می کنند، ممکن است کمی فشار احساس کنید. این به آنها اجازه می دهد تصاویری شبیه به فیلم از ریه های شما ببینند. پس از اینکه کاتتر را در آنجا قرار دادند، ماده حاجب را از طریق آن تزریق می‌کنند که به آنها کمک می‌کند ببینند آیا لخته DVT جریان خون را مسدود می‌کند یا خیر.

 

تشخیص PE

اسکن تهویه-پرفیوژن (Ventilation-perfusion scan) 

اگر نمی توانید سی تی آنژیوگرافی ریه بگیرید، پزشک ممکن است این آزمایش تصویربرداری را توصیه کنند. آنها ممکن است آن را اسکن VQ بنامند. این آزمایش ریه های شما را به دو روش اسکن می کند تا تصاویری از اکسیژن و خونی که در آنها جریان دارد ایجاد کند. اگر بخشی از هر یک از ریه ها مقدار مناسبی از اکسیژن دریافت کند اما خون کافی دریافت نکند، می تواند نشانه ای از این باشد که لخته DVT باعث آمبولی ریه می شود.

در طول آزمایش، در حالی که یک اسکنر از زوایای مختلف عکس می‌گیرد، روی یک میز دراز می‌کشید. از طریق ماسکی که روی بینی و دهان خود می زنید، مخلوطی از اکسیژن و گاز رادیواکتیو تنفس می کنید. نیمی از آزمایش شامل گرفتن عکس از جریان هوا در ریه های شما است.

برای نیمه دیگر آزمایش که از جریان خون شما عکس می گیرد، نیازی نیست این گاز را تنفس کنید که قبل از آن، یک تکنسین ماده رادیواکتیو را از طریق سرنگ به شما می دهد. این اجازه می دهد تا جریان خون شما در تصاویر نشان داده شود.این بخش، اسکن پرفیوژن نامیده می شود

اگر نام ماده رادیواکتیو کمی ترسناک به نظر می رسد، فقط بدانید که مقدار کمی است و نباید عوارض جانبی برای شما ایجاد کند.

آیا باید به متخصص DVT مراجعه کنم؟

اگر پزشک تشخیص دهد که مبتلا به DVT هستید، درمان هایی مانند دارو و جوراب های فشاری ممکن است برای جلوگیری از بزرگ شدن لخته یا تشکیل لخته جدید کافی باشد، در حالی که بدن شما از لخته مراقبت می کند. اما این احتمال وجود دارد که شما به درمان‌های دیگر یا مراقبت‌های بعدی توسط پزشکی که آموزش پزشکی بیشتری در زمینه بیماری‌های خون یا عروق خونی دارد، نیاز داشته باشید.

اگر DVT ادامه دار داشته باشید یا اگر دچار اختلال لخته شدن خون هستید، ممکن است پزشک شما را به یک متخصص خون به نام هماتولوژیست ارجاع دهد. اگر فکر کنند برای از بین بردن لخته خون نیاز به جراحی دارید، می توانند شما را نزد یک جراح عروق بفرستند.

متخصصان DVT

ارائه دهنده مراقبت های اولیه (PCP)

دکتری که به طور منظم به آن مراجعه می کنید معمولاً اولین پزشکی است که در مورد علائم خود با او صحبت می کنید. آنها تاریخچه سلامتی شما را بررسی می کنند، یک معاینه فیزیکی به شما می دهند و آزمایشاتی را برای کمک به آنها برای یافتن علائم DVT سفارش می دهند.

هنگامی که تشخیص خود را دریافت کردید، آنها در مورد گزینه های درمانی شما با شما صحبت می کنند و داروها را تجویز می کنند. در طول مراقبت، پزشک شما را بررسی می کند تا پیشرفت شما را بررسی کند. آنها همچنین ممکن است شما را به پزشکان دیگری که آموزش های ویژه ای برای درمان DVT دارند ارجاع دهند.

پزشک شما همچنین ممکن است به شما در مدیریت نسخه های خود کمک کند تا مطمئن شوید که:

 • دوز دارو ها مناسب است.
 • دارو ها به خوبی کار میکنند
 • دارو ها عوارض جانبی بدی ایجاد نمیکنند و با یکدیگر در تضاد نیستند.

تیم فوریت های پزشکی

برخی از افراد تا زمانی که باعث ایجاد مشکل جدی مانند آمبولی ریه (PE) نشود، متوجه نمی شوند که DVT دارند. این زمانی است که یک لخته خون از پاهای شما به ریه های شما منتقل می شود.

اگر علائمی مانند موارد زیر را احساس کردید فوراً با آمبولانس تماس بگیرید:

 • تنگی نفس ناگهانی
 • احساس سرگیجه، سبکی سر، یا غش
 • ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب
 • سرفه کردن یا سرفه خونی

هنگامی که به بیمارستان رسیدید، تیمی از کارکنان شامل پزشکان، پرستاران و دستیاران پزشک شما را معاینه می‌کنند . هر یک از این متخصصان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند به هر سؤالی درباره نحوه آزمایش یا درمان شما و دلیل آن پاسخ دهند.

کارکنان داروخانه

معمولا برای مقابله با DVT دارو های ضد لختگی خون تجویز می شوند. کارکنان داروخانه ها میتوانند سؤالات مربوط به رقیق کننده های خون را به شما پاسخ دهند و توصیه های مهمی در مورد سایر داروهای تجویز شده توسط پزشک ارائه دهند.

آنها همچنین می توانند به شما کمک کنند تا جوراب های فشرده سازی مناسب را برای کمک به DVT خود پیدا کنید و به شما نشان دهند که چگونه آنها را به درستی بپوشید.

تجهیزات پزشکی

برای درمان DVT راه های زیادی وجود دارد یکی از بهترین و بدون درد ترین روش جلوگیری از DVT استفاده از دستگاه ضد DVT می باشد که به صورت اتوماتیک و با استفاده از فشار هوا میتواند از بروز DVT پیشگیری کند و در درمان آن نیز موثر باشد.

متخصصان DVT

متخصص خون

اگر تیم پزشکی شما معتقد است که شما DVT دارید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که به یک متخصص خون مراجعه کنید. این متخصص در درمان بیماری های خونی تخصص دارد. آنها آموزش دیده اند تا:

 • مشکلات خونریزی و لخته شدن را مدیریت کنید
 • بفهمید دقیقا چه چیزی باعث لخته شدن خون شما می شود
 • نحوه جلوگیری از تشکیل آنها را تعیین کنید
 • همه اینها به پزشک شما کمک می کند تا تصمیم بگیرد کدام نوع داروی رقیق کننده خون را باید مصرف کنید.

پزشکان مراقبت های ویژه

اگر DVT شما منجر به یک موقعیت اورژانسی حاد شود، تیم مراقبت های بهداشتی می تواند شما را به مراقبت های ویژه، که اغلب در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بیمارستان است، بفرستد. در ICU، تیمی از متخصصان مراقبت های بهداشتی 24 ساعت شبانه روز از شما مراقبت خواهند کرد.

فراتر از اعضای معمول تیم پزشکی خود، ممکن است با تکنسین هایی هم کار کنید که آزمایش های آزمایشگاهی یا تصویربرداری مانند سونوگرافی را انجام می دهند تا علت علائم شما را دریابند. همچنین ممکن است رادیولوژیست هایی برای تفسیر و توضیح نتایج به پزشک شما وجود داشته باشند.

متخصصان و جراحان عروق

پزشک ممکن است به شما توصیه کند که به یک متخصص عروق، متخصص در تشخیص و درمان مشکلات عروق خونی و گردش خون، مراجعه کنید.

آنها همچنین ممکن است شما را به یک جراح عروق ارجاع دهند. این پزشکان آموزش دیده اند تا هرگونه لخته ای را که باعث مسدود شدن جریان خون در رگ های شما می شود، از بین ببرند. شما می توانید جراحی عروق را در هر قسمت از بدن به جز مغز و قلب انجام دهید.

متخصصین و جراحان قلب و عروق

در برخی موارد، ممکن است با یک متخصص قلب که تخصص او شامل درمان انواع مسائل مربوط به DVT است ملاقات کنید اگر آنها تشخیص دهند که جراحی می تواند به شما کمک کند، شما همچنین با یک جراح قلب و عروق ملاقات خواهید کرد. آنها آموزش هایی برای عمل قلب شما دارند. جراح قلب می‌تواند برای شرایط های اورژانسی DVT، مانند آمبولی ریه، روش‌های نجات احیاء را انجام دهد.

تشخیص DVTقلب و عروق