تمرین محدودیت جریان خون (BFR) روشی است که به تسریع روند توانبخشی و کاهش خطر آسیب های بعدی کمک می کند. نشان داده شده است که BFR مزایای موضعی و سیستمیک زیادی در سراسر بدن دارد، از جمله اثرات مثبت بر روی عضلات و استخوان ها.

تمرین محدودیت جریان خون چیست؟

تمرین محدودیت جریان خون (BFR) روشی است که در کلینیک های فیزیوتراپی برای کمک به تسریع روند توانبخشی و کاهش خطر آسیب‌های آینده استفاده میشود.

 BFR شامل استفاده از یک تورنیکت درجه پزشکی، در اطراف بازو یا ساق پا، و سپس انجام تمریناتی با کاف است که به طور موقت جریان خون را به اندام مسدود می کند. با BFR، می‌توانیم تمرین‌هایی را با حداقل 20 درصد از حداکثر باری که بیمار میتواند با 1 تکرار بلند کند انجام دهیم ، در حالی که اثرات مشابه با وزنه یا مقاومت بسیار بالاتر را داریم. این به ویژه در بیمارانی که در حال نقاهت پس از جراحی هستند مفید است، و به ما اجازه می دهد تا در عین حال که محل جراحی به اندازه کافی بهبود یابد، قدرت داشته باشیم. اگرچه این ممکن است ترسناک به نظر برسد، BFR به خوبی در تحقیقات فیزیوتراپی مورد مطالعه قرار گرفته است و دستگاه‌ های BFR تولیدی آنهوما تضمین می‌کنند که آن را ایمن انجام می‌دهد.

BFR چگونه کار می کند؟

BFR با محدود کردن جریان خون شریانی و توقف بازگشت وریدی به اندام در حین انجام یک ورزش خاص عمل می کند. سپس ماهیچه ها را مجبور می کند در یک محیط بی هوازی (کمبود اکسیژن) کار کنند و باعث می شود تمرینات با بار کم بسیار دشوار به نظر برسند.

اثرات BFR چیست؟

نشان داده شده است که BFR اثرات موضعی و سیستمیک زیادی در سراسر بدن دارد. در سطح عضلانی، بهبودهایی در سنتز پروتئین عضلانی، جذب فیبر عضلانی، هایپرتروفی عضلانی و استقامت عضلانی وجود دارد. این نه تنها در مورد عضلات زیر کاف، بلکه در بالای کاف و در طرف مقابل کاف نیز صدق می کند.

BFR همچنین باعث ایجاد تغییرات هورمونی در بدن می شود که به سازگاری عضلانی کمک می کند. مطالعات متعدد افزایش آزاد شدن تستسترون و هورمون رشد در خون را نشان داده اند که هر دو به رشد بافت عضلانی در بدن کمک می کنند. BFR همچنین می تواند یک روش موثر برای بهبود تراکم استخوان در افرادی باشد که ممکن است قادر به تحمل تمرینات با شدت بالاتر و تحمل وزن نباشند.

مزایای BFR

برای چه شرایطی از BFR استفاده کنیم؟؟

BFR را می توان برای بسیاری از شرایط استفاده کرد، معمولاً ما از آن برای موارد زیر استفاده می کنیم:

 • بعد از جراحی (بازسازی ACL، ترمیم مینیسک، ترمیم لابرال/SLAP شانه، ترمیم تاندون آشیل و غیره)
 • BFR امکان انجام تمرینات تقویتی موثر را بدون اعمال فشار مکانیکی زیاد بر روی بافت ترمیم شده فراهم می کند
 • تاندونیت (تاندونیت کشکک گلف بازان/آرنج تنیس بازان، تاندونیت آشیل)
 • مشابه پس از عمل، اگر تاندون به طور فعال ملتهب یا تحریک شده باشد، BFR می تواند به انجام تمرینات تقویتی بدون وارد کردن فشار بیشتر به بافت ملتهب کمک کند.
 • کشیدگی های عضلانی
 • به بیمار اجازه می دهد تا قدرت عضله آسیب دیده را در طول فاز حاد شکستگی های فشاری حفظ کند
 • در حالی که بی حرکت هستید، می توانید تمرینات BFR را در سایر مفاصل برای حفظ قدرت و ترویج ترشح هورمون رشد در بدن انجام دهید.
 • هنگامی که دیگر بی حرکت نیستید، BFR ابزاری موثر برای بازسازی قدرت از دست رفته است
 • تمرین / ریکاوری
 • BFR یک ابزار عالی برای هر ورزشکار حرفه ایی یا برای ورزشکاران معمولی است که به یک روز ریکاوری فعال نیاز دارند.
 • به شما این امکان را می دهد که بدون وارد کردن فشار بی مورد به عضلات، مفاصل و تاندون ها قدرت خود را حفظ کنید
نقش محدود کننده جریان خون در ریکاوری چیست