ترومبوز ورید عمقی (DVT) چیست؟

اگر خون خیلی آهسته در رگ های شما حرکت کند، می تواند باعث ایجاد توده ای از سلول های خونی به نام لخته شود. هنگامی که یک لخته خون در ورید عمیق داخل بدن شما تشکیل می شود، باعث چیزی می شود که پزشکان ترومبوز ورید عمقی (DVT) می نامند. این به احتمال زیاد در قسمت پایین ساق پا، ران یا لگن شما اتفاق می افتد. اما می تواند در سایر قسمت های بدن شما نیز رخ دهد.

DVT می تواند منجر به مشکلات عمده سلامتی شود. در برخی موارد ممکن است کشنده باشد. به همین دلیل است که اگر فکر می‌کنید که دارید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 

درمان ترومبوز ورید عمقی(DVT)، چه کاری برای شما انجام می دهد؟

درمان DVT از رشد لخته جلوگیری می کند،خطر عوارض طولانی مدت مانند پا درد و تورم را کاهش می دهد و می تواند به جلوگیری از لخته شدن خون در آینده کمک کند.

اغلب، دارو درمانی و مراقبت از خود موجب درمان می‌شود. اما ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. با پزشک خود در مورد اینکه کدام درمان برای شما مناسب است صحبت کنید.

رقیق کننده های خون

این داروها که ضد انعقاد نیز نامیده می شوند، رایج ترین درمان برای DVT هستند. آنها می توانند از رشد یا شکستن لخته جلوگیری کنند و از تشکیل لخته های جدید جلوگیری می کنند. اما آنها با وجود نامشان نمی توانند خون شما را طوری رقیق کنندکه  شما را از شر لخته خون موجود خلاص کنند.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که داروهای رقیق کننده خون را به مدت 3 ماه یا بیشتر مصرف کنید. اگر لخته های خون شما بعد از جراحی ایجاد شد، ممکن است مدت کوتاه تری دارو مصرف کنید. در برخی شرایط، ممکن است پزشک بخواهد که از داروهای رقیق کننده خون برای بیش از چند ماه یا به طور نامحدود استفاده کنید.

مصرف داروهای رقیق کننده خون به صورت درون وریدی (IV) یا تزریقی شروع می شود. دارو هایی که معمولا تجویز می شوند عبارتند از:

 • انوکساپارین (Lovenox)، که یک داروی تزیقی می باشد.
 • فونداپارینوکس (Arixtra)، داروی تزریقی می باشد.
 • هپارین، که به صورت IV تزریق می شود.

پس از چند روز، پزشک ممکن است دارو های تزریقی شما را به قرص و کپسول تبدیل کند، مانند:

 • دابیگاتران (پراداکسا)
 • وارفارین (جانتوون)

سایر قرص‌های رقیق‌کننده خون را می‌توان بلافاصله پس از تشخیص DVT، بدون استفاده از IV یا داروهای تزریقی تجویز و مصرف کرد. بسیاری از پزشکان معتقدند این داروها که به عنوان مهارکننده های IX نیز شناخته می شوند، می توانند لخته های خون را با خطر کمتر خونریزی حل کنند. این داروهای رقیق کننده خون عبارتند از:

 • آپیکسابان (Eliquis)
 • ادوکسابان (Lixiana، Savaysa)
 • ریواروکسابان (Xarelto)
 •  (Fondaparinux)

آپیکسابان، ادوکسابان و ریواروکسابان همگی قرص هستند. فوداپارینوکس تزریقی است که افرادی که دچار شکستگی لگن، تعویض مفصل ران، تعویض زانو یا جراحی شکم می شوند، برای جلوگیری از DVT استفاده می کنند. پزشک شما همچنین ممکن است آن را با وارفارین برای درمان DVT جدی یا درمان لخته ای که در ریه شما گیر کرده است و آمبولی ریوی نامیده می شود، تجویز کند.

قرص های ضد انعقاد DVT

علل DVT شامل مواردی است که از عبور خون جلوگیری می کند این معمولاً در نتیجه آسیب به یکی از وریدهای شما به دلیل موارد زیر رخ می دهد:

 • عمل جراحی
 • التهاب
 • عفونت
 • جراحت

عوامل خطر DVT

خیلی چیزها می توانند شانس شما را برای گرفتن DVT افزایش دهند. در اینجا برخی از رایج ترین آنها آورده شده است:

سن

DVT می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، اما خطر شما بعد از 40 سالگی بیشتر است.

نشستن برای مدت طولانی

هنگامی که برای مدت طولانی می نشینید، عضلات پایین ساق پا ثابت می مانند. این باعث می شود خون به سختی در گردش باشد یا حرکت کند. پروازهای طولانی یا ماشین سواری می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد.

استراحت در رختخواب

هنگامی که برای مدت طولانی در بیمارستان هستید، این می تواند عضلات شما را ثابت نگه دارد و احتمال DVT را افزایش دهد.

بارداری

حمل نوزاد فشار بیشتری بر وریدهای پا و لگن شما وارد می کند. علاوه بر این، لخته می تواند تا 6 هفته پس از زایمان اتفاق بیفتد.

چاقی

. افراد چاق – که شاخص توده بدنی (BMI) 30 یا بالاتر است – در معرض خطر بیشتری هستند. BMI بر اساس میزان قد شما، وزن سالم شما را اندازه گیری می کند.
مسائل بهداشتی جدی شرایطی مانند بیماری التهابی روده، سرطان و بیماری قلبی همگی می‌توانند خطر ابتلا را افزایش دهند.
برخی از اختلالات خونی ارثی برخی از بیماری هایی که در خانواده ها وجود دارند می توانند خون شما را غلیظ تر از حد طبیعی کنند یا باعث لخته شدن آن بیش از حد معمول شوند.

آسیب به ورید

. این می تواند ناشی از شکستگی استخوان، جراحی یا آسیب های دیگر باشد.

سیگار کشیدن

. این باعث می شود سلول های خونی چسبنده تر از آنچه باید باشند. همچنین به پوشش رگ های خونی شما آسیب می رساند. این باعث می شود که لخته ها راحت تر تشکیل شوند.

قرص های ضد بارداری یا هورمون درمانی جایگزین

استروژن موجود در اینها توانایی خون شما را برای لخته شدن افزایش می دهد. 

عفونت

. هنگامی که در خون، وریدها یا جای دیگر شما باشد، می تواند منجر به DVT شود.

التهاب

این می تواند به دلیل عفونت، جراحی، جراحت، یا هر علت ریشه ای دیگر باشد.

کلسترول بالا

مصرف غذا های چرب و با کلسترول بالا می تواند ریسک ابتلا به DVT  را افزایش دهد

در برخی موارد، نه علت و نه علائم DVT خیلی واضح نیست، بنابراین اگر در معرض خطر ابتلا به DVT هستید، هر تغییری را که متوجه آن می‌شوید به پزشک خود اطلاع دهید.

چند نفر DVT می گیرند؟

علائم DVT می تواند به سختی پیدا شود و اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد. بنابراین تخمین تعداد تشخیص ها دشوار است. اما تصور می شود که از هر 10000 نفر، 8 نفر در سال به DVT مبتلا می شوند. و DVT ساق پا در هر 1 نفر از 1000 نفر اتفاق می افتد. اما این اعداد در واقع می توانند بیشتر باشند.

تست و تشخیص DVT  

پزشک ابتدا یک معاینه فیزیکی از ساق پا و نواحی پایین بدن شما انجام می دهد تا علائم را بررسی کند. اگر تورم، حساسیت یا تغییر در رنگ پوست وجود داشته باشد، احتمالاً می خواهند آزمایشاتی را انجام دهند تا ببینند آیا شما DVT دارید یا خیر. چنین آزمایشاتی عبارتند از:

 1. سونوگرافی.  این یک تست استاندارد برای DVT است. پزشک شما یک سونوگرافی انجام می دهد تا قسمت هایی از بدن شما را برای لخته شدن در رگ های شما اسکن کند. یک اسکنر اولتراسوند امواج صوتی را برای ایجاد تصاویری ارسال می کند که نشان می دهد چگونه خون در رگ های شما جریان دارد. اگر پزشک شما لخته ای پیدا کند، ممکن است از شما بخواهد که برای سونوگرافی های بیشتری مراجعه کنید تا ببیند آیا این لخته بزرگ شده است یا اینکه آیا سونوگرافی جدید وجود دارد.
 2. آزمایش خون D-dimer. اکثر افراد مبتلا به DVT بد D-dimer در خون خود دارند، این نوعی پروتئین است که از لخته شدن خون به دست می آید. پزشک شما یک آزمایش خون انجام می دهد تا ببیند آیا سطح D-dimer بالایی دارید یا خیر.
 3. ام آر آی. MRI معمولاً برای DVT در ناحیه تحتانی شکم یا شکم انجام می شود. آنها برای اشکال رایج تر DVT استاندارد نیستند.
 4. ونوگرافی. این آزمایش به ندرت انجام می شود زیرا بسیار تهاجمی است. پزشک رنگ را در رگ‌های شما تزریق می‌کند و عکس‌برداری با اشعه ایکس می‌گیرد تا ببیند آیا رنگ به‌درستی در رگ‌های شما جریان دارد یا خیر. می تواند به پزشک شما اجازه دهد تا ببیند آیا لخته دارید یا خیر. آزمایشات دیگر، مانند سونوگرافی، ابتدا انجام می شود.
سونوگرافی برای تشخیص DVT

پیشرفت DVT

DVT می تواند با بدتر شدن علائم شما پیشرفت کند. علائم DVT حاد عبارتند از:

 • درد در پا یا بازو
 • ممکن است متورم شده و گرمتر از حالت عادی احساس شود.
 • ممکن است متوجه تغییر رنگ پوست شوید. ممکنه قرمز باشه اگر رنگ پوست تیره‌تری دارید، ممکن است تشخیص آن سخت‌تر باشد.
 • سردرد بدی که می تواند ناگهان ایجاد شود. همچنین ممکن است تشنج داشته باشید.
 • درد بد شکم (اگر لخته خون در شکم شما باشد)
 • اگر تنگی نفس دارید یا درد قفسه سینه دارید، این می تواند پیشرفت بدی در DVT شما باشد.
 • ممکن است احساس سبکی سر یا ضعف داشته باشید. اگر این اتفاق بیفتد، شما فورا به مراقبت های پزشکی نیاز دارید. اینها می توانند نشانه های آمبولی ریه (PE) باشند، زمانی که لخته وارد ریه های شما می شود. PE اگر به اندازه کافی زود تشخیص داده نشود می تواند کشنده باشد.

درمان DVT

پزشک شما می خواهد از بزرگ شدن یا شکستن لخته خون و رفتن به سمت ریه های شما جلوگیری کند. آنها همچنین می خواهند شانس شما برای گرفتن DVT دیگر را کاهش دهند.

این کار را می توان به یکی از سه روش زیر انجام داد:

داروهای DVT

رقیق کننده های خون رایج ترین داروهایی هستند که برای درمان DVT استفاده می شوند. آنها توانایی لخته شدن خون شما را قطع می کنند. ممکن است لازم باشد آنها را به مدت 6 ماه مصرف کنید. اگر علائم شما شدید باشد یا لخته خون شما بسیار بزرگ باشد، ممکن است پزشک به شما داروی قوی برای حل کردن آن بدهد. این داروها که ترومبولیتیک نامیده می شوند، عوارض جانبی جدی مانند خونریزی ناگهانی دارند. به همین دلیل است که آنها اغلب تجویز نمی شوند.

عمل DVT

فیلتر ورید اجوف تحتانی (IVC). اگر نمی‌توانید رقیق‌کننده خون مصرف کنید یا کمکی نمی‌کند، پزشک ممکن است یک فیلتر کوچک مخروطی شکل را در داخل ورید اجوف تحتانی شما قرار دهد. این بزرگترین رگ بدن شماست. این فیلتر می تواند لخته بزرگی را قبل از رسیدن به ریه های شما بگیرد.

درمان های خانگی برای DVT

جوراب های فشرده. این جوراب‌های مخصوص از ناحیه مچ پا بسیار تنگ هستند و با رسیدن به زانوی شما گشادتر می‌شوند. این فشار مانع از تجمع خون در رگ های شما می شود. می توانید برخی از انواع را در داروخانه خریداری کنید. اما پزشک شما ممکن است نسخه قوی تری را تجویز کند که یک متخصص برای شما مناسب باشد.

دستگاه های کامپرشن تراپی

پمپ های دی وی تی بهترین و غیر تهاجمی ترین روش درمانی و جلوگیری از بروز ترومبوز ورید عمقی می باشد. در این روش یک دستگاه که از یک پمپ و جوراب های باد شونده تشکیل شده است به شما داده میشود و طی دوره های درمانی مختلف بوسیله فشار هوا پاها را منقبض و منبسط می کنند که این عمل باعث افزایش گردش خون و حرکت خون به سمت قلب می شود با استفاده از این پمپ DVT می توان به بهترین شکل و بدون عوارض جانبی از بروز DVT جلوگیری کرد.

درمان با IPC

نابرابری های سلامت DVT

تحقیقات نشان می دهد که سیاه پوستان بیشتر از سفیدپوستان به DVT مبتلا می شوند. اما آنها به همان اندازه یا کمتر احتمال دارد که PE داشته باشند.

مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به آنچه به عنوان “سندرم متابولیک” شناخته می شود در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به یک رویداد DVT هستند. سندرم متابولیک وضعیتی است که با گروهی از شرایط دیگر مانند چاقی، قند خون بالا، کلسترول بالا و فشار خون بالا مرتبط است.

افراد سیاهپوست و به ویژه زنان سیاه‌پوست بیشتر از افراد دیگر گروه‌های نژادی به سندرم متابولیک مبتلا می‌شوند. این می تواند شانس آنها را برای داشتن DVT افزایش دهد.

عوارض DVT

بیش از نیمی از افراد مبتلا به DVT به دلیل آسیب به ورید پا (سندرم پس از ترومبوتیک) که در آن خون بیش از حد طولانی باقی می ماند (نارسایی مزمن وریدی) عوارض طولانی مدت خواهند داشت. ممکن است متوجه درد، تورم و قرمزی شوید که در صورت عدم درمان زودهنگام می تواند منجر به زخم های باز شود. با گذشت زمان، این امر می تواند انجام فعالیت های روزانه و حتی پیاده روی را دشوارتر کند.

بزرگترین نگرانی برای لخته شدن خون، DVT است که شکسته می شود و باعث آمبولی ریه می شود (به بالا مراجعه کنید). اگر لخته خیلی بزرگ نباشد و درمان مناسب را به اندازه کافی سریع انجام دهید، ممکن است از این وضعیت بهبود پیدا کنید، اگرچه ممکن است آسیب طولانی مدت ریه وجود داشته باشد. حدود یک سوم افرادی که DVT یا PE داشته اند، در معرض خطر بیشتری برای یک ابتلای دیگر هستند.

زندگی با DVT

زندگی با DVT می تواند بسیار قابل کنترل باشد، اگر به یک روال خوب پایبند باشید، خوب غذا بخورید و هزینه های کافی داشته باشید همچنین مهم است که از سلامت روان خود در طول و بعد از DVT آگاه باشید.

رژیم DVT

در حالی که همیشه رعایت یک رژیم غذایی متعادل خوب است، اما اگر DVT دارید، تغذیه سالم بسیار مهم است. شناخته شده است که التهاب خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد. در اینجا چند نکته برای غذا خوردن برای کاهش التهاب وجود دارد:

سعی کنید از غذاهای گیاهی مانند میوه ها، سبزیجات، آجیل و غلات کامل استفاده کنید.
روغن زیتون و روغن کانولا زیره های خوبی برای کره هستند.
اگر می خواهید غذای خود را طعم دار کنید، به جای نمک از گیاهان و ادویه ها استفاده کنید.
گوشت قرمز خوب است، اما سعی کنید آن را بیش از دو تا سه بار در ماه استفاده نکنید.
خوردن ماهی حداقل دو بار در هفته خوب است.

هزینه های DVT

تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به DVT به طور متوسط 57 روز ناتوانی کوتاه مدت در محل کار و 440 روز ناتوانی طولانی مدت را از دست می دهند. هزینه پرداختی در سال حدود 2500 دلار است که شامل هزینه های پزشکی و داروسازی می شود. ممکن است بیشتر یا کمتر باشد، بسته به بیمه شما یا اگر بیمه نیستید.

مدیریت DVT

پس از DVT، می توانید به آرامی به فعالیت های عادی خود بازگردید.

اگر مدتی می نشینید، خوب است هر ساعت چند دقیقه بایستید و راه بروید. این به ویژه برای سفرهای جاده ای یا پروازهای طولانی صادق است.
اگر برای مدت طولانی (مانند محل کار) می نشینید، عضلات ساق پا را تمرین دهید.
همیشه طبق دستور پزشک از جوراب های فشاری استفاده کنید. این به تورم کمک می کند.
سعی کنید کاری که می تواند باعث آسیب جدی شود انجام ندهید.
نوشیدن مقدار زیادی آب.

DVT و سلامت روان

آسیب ناشی از لخته شدن خون می تواند باعث مشکلات روانی برای شما شود. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اضطراب
افسردگی
اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

اگر در نتیجه DVT خود به یکی از این بیماری ها یا سایر شرایط سلامت روان مبتلا هستید یا فکر می کنید، برای درمان انفرادی یا گروهی با یک متخصص سلامت روان تماس بگیرید.

پیش بینی DVT

از آنجایی که یک DVT ممکن است یک سال طول بکشد تا از هم جدا شود، پزشک شما احتمالاً می خواهد سونوگرافی های بیشتری را بعد از اولین سونوگرافی انجام دهد تا ببیند آیا گسترش یافته یا بدتر شده است.

همیشه داروهای رقیق کننده خون خود را طبق دستور مصرف کنید و جوراب های فشاری بپوشید تا زمانی که پزشک به شما بگوید که قطع کردن آن اشکالی ندارد. ممکن است به آزمایش خون بیشتری نیاز داشته باشید تا بررسی کنید که دوز مناسب داروها را دارید زیرا DVT شما بهتر یا بدتر می شود.

آیا DVT قابل درمان است؟

آره. با درمان و توجه مناسب، لخته خون شما می تواند به مرور زمان از بین برود.

پیش بینی DVT

رژيم غذایی در DVT

ترومبوز ورید عمقی را می توان مدیریت کرد و در صورتی که پزشک شما آن را به موقع تشخیص داد و درمان کرد، برطرف می شود. با یک رژیم غذایی سالم، داروها، جوراب های فشاری و ورزش کافی، می توانید در طول و بعد از DVT زندگی کاملی داشته باشید. اگر فکر می کنید ممکن است DVT داشته باشید، فوراً با پزشک خود صحبت کنید.