درمان ترومبوز ورید عمقی(DVT)

درمان DVT از رشد لخته جلوگیری می کند،خطر عوارض طولانی مدت مانند پا درد و تورم را کاهش می دهد و می تواند به جلوگیری از لخته شدن خون در آینده کمک کند. اغلب، دارو درمانی و مراقبت از خود موجب درمان می‌شود. اما ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. با پزشک خود در مورد اینکه کدام درمان برای شما مناسب است صحبت کنید.

درمان DVT بوسیله رقیق کننده های خون 

این داروها که ضد انعقاد نیز نامیده می شوند، رایج ترین درمان برای DVT هستند. آنها می توانند از رشد یا شکستن لخته جلوگیری کنند و از تشکیل لخته های جدید جلوگیری می کنند. اما رقیق کننده ها با وجود نامشان نمی توانند خون شما را طوری رقیق کنند که شما را از شر لخته خون موجود خلاص کنند.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که داروهای رقیق کننده خون را به مدت 3 ماه یا بیشتر مصرف کنید. اگر لخته های خون شما بعد از جراحی ایجاد شد، ممکن است مدت کوتاه تری دارو مصرف کنید. در برخی شرایط، ممکن است پزشک بخواهد که از داروهای رقیق کننده خون برای بیش از چند ماه یا به طور نامحدود استفاده کنید.

مصرف داروهای رقیق کننده خون به صورت درون وریدی (IV) یا تزریقی شروع می شود. دارو هایی که معمولا تجویز می شوند عبارتند از:

 • انوکساپارین (Lovenox)، که یک داروی تزیقی می باشد.
 • فونداپارینوکس (Arixtra)، داروی تزریقی می باشد.
 • هپارین، که به صورت IV تزریق می شود.

پس از چند روز، پزشک ممکن است دارو های تزریقی شما را به قرص و کپسول تبدیل کند، مانند:

 • دابیگاتران (پراداکسا)
 • وارفارین (جانتوون)

سایر قرص‌های رقیق‌کننده خون را می‌توان بلافاصله پس از تشخیص DVT، بدون استفاده از IV یا داروهای تزریقی تجویز و مصرف کرد. بسیاری از پزشکان معتقدند این داروها که به عنوان مهارکننده های IX نیز شناخته می شوند، می توانند لخته های خون را با خطر کمتر خونریزی حل کنند. این داروهای رقیق کننده خون عبارتند از:

 • آپیکسابان (Eliquis)
 • ادوکسابان (Lixiana، Savaysa)
 • ریواروکسابان (Xarelto)
 • فونداپارینوکس (Fondaparinux)

آپیکسابان، ادوکسابان و ریواروکسابان همگی قرص هستند. فوداپارینوکس تزریقی است که افرادی که دچار شکستگی لگن، تعویض مفصل ران، تعویض زانو یا جراحی شکم می شوند، برای جلوگیری از DVT استفاده می کنند. پزشک شما همچنین ممکن است آن را با وارفارین برای درمان DVT جدی یا درمان لخته ای که در ریه شما گیر کرده است و آمبولی ریوی نامیده می شود، تجویز کند.

دابیگاتران قرصی است که پروتئین خاصی را که به لخته شدن خون شما کمک می کند متوقف می کند. به همین دلیل به آن مهارکننده مستقیم ترومبین نیز می گویند.

درمان DVT با قرص

هنگامی که با یک لخته خون حاد (DVT حاد) به بیمارستان می روید، ممکن است پزشک در ابتدا به شما از طریق یک سوزن داخل رگ(IV) شما یا به صورت تزریقی هپارین بدهد. ممکن است مجبور شوید یک یا دو بار در روز در خانه، نیاز به تزریق هپارین داشته باشید. هنگامی که هپارین را به صورت IV دریافت می کنید، به آزمایش خون نیز نیاز خواهید داشت. اما اگر هپارین با وزن مولکولی پایین را زیر پوست خود تزریق می کنید، به آزمایش نیازی نخواهید داشت.

همچنین ممکن است از زمانی که هپارین مصرف می کنید و سپس معمولاً برای 3 تا 6 ماه یا بیشتر، یک بار در روز قرص وافارین نیز مصرف کنید، در حالی که آن را مصرف می کنید، به آزمایش خون منظم نیاز دارید تا مطمئن شوید که مقدار مناسبی دارو در بدن خود دارید. مقدار بسیار کم این دارو ها از لخته شدن خون جلوگیری نمی کند و مقدار زیاد آن احتمال خونریزی خطرناک را افزایش می دهد. همچنین می‌تواند با سایر داروها، ویتامین‌ها و غذاهای حاوی مقدار زیادی ویتامین K تداخل داشته باشد، این دلایل باعث می شود به آزمایش خون نیاز داشته باشید.

اگر باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا وارفارین می تواند باعث نقص مادرزادی شود. مطمئن شوید که رقیق کننده های خون خود را دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف می کنید تا از عوارض جانبی جلوگیری کنید. عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • رنگ قهوه ای یا قرمز در ادرار
 • حرکات روده یا استفراغ ناشی از خونریزی داخلی
 • کبودی عمیق
 • سردرد یا معده درد شدید
 • خونریزی شدید قاعدگی غیرمعمول

در صورت بروز این عوارض بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین به یاد داشته باشید، زنان باردار نباید برخی از داروهای رقیق کننده خون مصرف کنند.

رقیق کننده های خون می توانند نحوه عملکرد سایر داروها را تغییر دهند و بالعکس. مطمئن شوید که پزشک شما از تمام داروهایی که مصرف می کنید مطلع است.

دارو های ضد انعقاد

داروی بدون نسخه

برخی از مطالعات نشان می دهد که مصرف منظم آسپرین می تواند خطر بازگشت لخته های DVT را بدون افزایش خطر خونریزی تا یک سوم کاهش دهد. اما آسپرین زمانی بیشترین تأثیر را دارد که بعد از اتمام داروهای تجویزی که بعد از جراحی DVT مصرف می‌کنید، آن را به طور منظم مصرف کنید. از آنجایی که آسپرین درمانی بخشی از درمان روتین DVT نیست، ابتدا باید در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.

از بین بردن لخته

بدن شما به مرور زمان لخته خون را حل می کند. اما در عین حال، DVT می تواند به داخل رگ شما آسیب برساند. در صورت وجود این مشکل، پزشک ممکن است یک داروی ضد لخته به نام عامل ترومبولیتیک را توصیه کند اگر شما:

 • لخته های بزرگی دارید که باعث درد، تورم و مشکلات گردش خون می شود
 • در معرض خطر بالای آمبولی ریه(PE) هستید
 • DVT را در بازو به جای پای خود داشته باشید

این روش به سرعت لخته را می شکند و جریان خون را بازیابی می کند. همچنین ممکن است دریچه های آن رگ را ترمیم کند. اما خطر بیشتری نسبت به مصرف داروهای رقیق کننده خون دارد. همینطورشانس بیشتری برای مشکلات خونریزی و سکته خواهید داشت.

در شرایط خطرناک برای از بین بردن DVT به بیمارستان می روید و با استفاده از اشعه ایکس به عنوان راهنما، یک متخصص لوله نازکی به نام کاتتر را در رگ شما قرار می دهد و نوک آن را در DVT شما قرار می دهد. سپس، آنها از کاتتر برای ارسال مستقیم دارو به داخل لخته استفاده می کنند.

اگر ورید شما باریک به نظر می رسد، ممکن است آن را گشاد کرده و با انجام آنژیوپلاستی با بالون یا قرار دادن استنت از انسداد در آینده جلوگیری کند.

رایج ترین داروهای مورد استفاده برای شکستن لخته خون عبارتند از:

 • آلتپلاز (اکتیواز)
 • انیسترپلاز (Eminase)
 • رتپلاس (Retavase)
 • تنستپلاز(Tenecteplase)
درمان DVT‌ حاد

عمل های DVT 

هنگامی که مصرف داروهای رقیق کننده خون ممکن نیست یا خوب کار نمی کند، ممکن است پزشک بخواهد روش پیچیده تری را امتحان کند.

فیلتر بزرگ سیاهرگ زیرین (IVC)

 فیلتر IVC یک دستگاه فلزی کوچک است که شبیه یک چتر وارونه است و می تواند از حرکت لخته های خون در رگ های شما جلوگیری کند. این فیلتر در ورید اصلی بدن شما به نام بزرگ سیاهرگ زیرین (IVC) قرار داده می شود. این رگ از شکم شما عبور می کند، خون را از نیمه پایینی بدن به قلب شما می فرستد.

فرآیند قرار دادن فیلتر معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد و می توانید همان روز به خانه بروید. در بیمارستان، پزشک دارویی را که به شما احساس خواب آلودگی و آرامش می دهد در رگ بازوی شما قرار می دهد. همچنین یک سوزن برای بی حس کردن ناحیه قاعده گردن یا نزدیک کشاله ران دریافت خواهید کرد. این جایی است که پزشک یک برش کوچک ایجاد می کند و یک لوله پلاستیکی نازک و انعطاف پذیر به نام کاتتر را در رگ شما قرار می دهد. سپس پزشک از اشعه ایکس برای هدایت کاتتر استفاده می کند و فیلتر را در جای خود در رگ قرار می دهد. سپس این فیلتر منبسط می شود و به دیواره های ورید می چسبد. پس از جراحی ممکن است به داروی ضد درد نیاز داشته باشید. وقتی زمان رفتن به خانه فرا می رسد، به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده که شما را به خانه برساند نیاز خواهید داشت.

یک فیلتر IVC لخته های خون را قبل از ایجاد آمبولی ریه به دام می اندازد و فقط برای جلوگیری از آمبولی ریه استفاده می شود. این روش از شما در برابر DVT محافظت نمی کند یا خود بیماری را درمان نمی کند.

اگر DVT همراه با یکی از این مشکلات دارید، پزشک ممکن است فیلتر IVC را توصیه کند:

 • سکته مغزی هموراژیک یا خونریزی دهنده
 • تومورها، زخم ها و بیماری های التهابی روده که می توانند باعث خونریزی در دستگاه گوارش شما شوند 
 • فشار خون بدخیم (فشار خون بسیار بالا)
 • خونریزی در مغز به دلیل سقوط یا تصادف
 • جراحی مغز، چشم یا نخاع
 • بارداری

آنها همچنین ممکن است فیلترهای IVC را به دلیل موارد زیر توصیه کنند:

 • جواب نگرفتن از دارو های رقیق کننده ی خون
 • مشکلات گردش خون که ممکن است پزشک شما آن را بی ثباتی همودینامیک بنامد
 • آسیب های جدی به نخاع یا سایر اندام ها که می توانند خطر لخته شدن خون را افزایش دهند.
 • لخته های خونی که از مکانی به مکان دیگر حرکت می کنند (ترومبوز متحرک)
 • DVT در بزرگ سیاهرگ زیرین و سیاهرگ های ایلیاک شما، اینها سیاهرگ هایی هستند که از قلب شما به پایین تنه و لگن شما می روند.

دو نوع فیلتر IVC وجود دارد. یکی برای همیشه در بدن شما می ماند. دیگری برای حذف طراحی شده است. در صورتی که احتمال کاهش خطر آمبولی ریه وجود داشته باشد، ممکن است پزشک شما از فیلتر IVC قابل حذف استفاده کند.

IVC درمان DVT

درمان DVT در خانه

وقتی بعد از درمان DVT به خانه می روید، هدف شما بهبود و جلوگیری از بازگشت DVT است. شما نیاز خواهید داشت:

داروها را طبق دستور مصرف کنید. پس از DVT، حداقل 3 تا 6 ماه از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید. پزشک به شما خواهد گفت که دقیقا چه مدت باید این داروها را مصرف کنید. ممکن است بسته به دارویی که استفاده می کنید متفاوت باشد. اگر لخته های خون هنوز در بدن شما وجود دارد، ممکن است نیاز به مصرف داروهای رقیق کننده خون برای مدت طولانی تری داشته باشید.

پیروی از توصیه‌های پزشک بسیار مهم است تا بتوانید روند درمان خود از داروهای رقیق‌کننده خون به استفاده از آسپرین تغییر دهید. آنها به شما اطلاع می دهند که آیا داروهای شما کمک کننده است یا خیر و در صورت نیاز آنها را اصلاح می کنند. اگر وارفارین مصرف می کنید، آزمایش خون می دهید تا میزان لخته شدن خونتان را ببینید.

مطمئن شوید که خونریزی زیادی ندارید. این یکی از عوارض جانبی داروهای رقیق کننده خون است. هنگامی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، حتی یک بریدگی کوچک می تواند جدی شود.

مراقبت

در مورد مواردی که می تواند منجر به کبودی یا بریدگی شود با پزشک خود صحبت کنید. سعی کنید به پاهای خود ضربه نزنید یا آسیب نبینید. 

فعالیت

حتی اگر بعد از جراحی یا به دلایل دیگر در بستر استراحت کرده اید، حرکت کنید. این یک راه مطمئن برای جلوگیری از لخته شدن خون است. بیش از یک ساعت در یک زمان بی حرکت ننشینید یا نایستید. موقعیت خود را اغلب تغییر دهید، به خصوص اگر در یک سفر طولانی هستید.

جوراب های فشاری بپوشید

 رایج ترین انواع این جوراب های خاص از قوس پای شما تا درست زیر یا بالای زانوی شما می باشد. آنها می توانند درد و تورم پاهای شما را تسکین دهند و به جلوگیری از لخته شدن بیشتر کمک می کنند. جوراب های فشاری در سطوح مختلف فشار وجود دارند. پزشک به شما کمک می کند تا بفهمید به چه نوع نیاز دارید. پس از وقوع DVT ممکن است مجبور شوید آنها را به مدت 2 سال یا بیشتر بپوشید.

از دستگاه های DVT استفاده کنید

وجود چنين دستگاهي از نيازهاي اوليه هر مرکز درماني است که به دليل نبودن نمونه هاي مناسب تا به امروز از اين نياز چشم پوشي شده است .دستگاه DVT از يك پمپ هوا و کاف هايي تشکيل شده است که در اطراف پا ها قرار ميگيرند و با هوا پر ميشود. این کاف ها پاهاي بيمار را تحت فشار قرارمي دهد و جريان خون را از طريق فشار بر وريدهاي پاهاي بيمار افزايش ميدهد و به جلوگيري از لخته شدن خون، کمك ميکند و به طبع مانع فوت بيمار براثر آمبولي ريوي ميشود.

هنگام استفاده از دستگاه professional DVT prevention ساق پا يا کل پاي شما در يك کاف محصور  ميشود. کاف با هوا پر ميشود و پا را ميفشارد، دقيقاً مانند کاف فشارخون. سپس باد کاف خالي شده و شل ميشود.
سپس اين روند بارها و بارها تکرار ميشود. فشرده سازي مصنوعي به جاي انقباضات عضلاني ايزوتونيك که بايد در  حالت نرمال جريان خون را تسريع بخشد، به حرکت خون از طريق رگهاي به سمت قلب کمك ميکند.

دستگاه DVT داراي 3 ريتم متفاوت جهت ايجاد فشار بر روي وريدها ميباشد که در ريتمهاي متفاوت براثر برنامه دستگاه ، کاف هاي دستگاه DVT به نوبت پر و خالي ميشوند و زماني را جهت جايگزيني خون غني از اکسيژن به شريانهاي پا مي دهد.

برای خرید دستگاه DVT کلیک کنید.

برای اجاره دستگاه DVT کلیک کنید.

از یک رژیم غذایی سالم و کم نمک استفاده کنید

وزن اضافی فشار بیشتری بر وریدهای لگن و پاهای شما وارد می کند. نمک فشار خون شما را افزایش می دهد. پایین نگه داشتن سطح سدیم و کلسترول می تواند به جلوگیری از بازگشت لخته خون کمک کند.

ترک سیگار

سیگار بر جریان و گردش خون تأثیر می گذارد، که می تواند احتمال ابتلا به بازگشت DVT را افزایش دهد.

داروی مداوم

برخی از افراد مبتلا به DVT ممکن است نیاز به مصرف داروهای رقیق کننده خون تا پایان عمر داشته باشند. پزشک شما این تصمیم را بر اساس میزان احتمال ابتلای شما به بازگشت DVT اتخاذ خواهد کرد.

آنها همچنین در صورت پیشنهاد درمان طولانی‌تر با داروهای رقیق‌کننده خون، خطر خونریزی شما را در نظر خواهند گرفت اگر:

 • سرطان داشته باشید
 • در حال گذراندن دوره شیمی درمانی باشید
 • قبلاً در رگ لخته خون داشته اید
 • مرد هستید
 • آزمایش D-dimer مثبت داشته باشید، که نشان می دهد بدن شما تشکیل لخته خون بیشتری دارد یا خیر
درمان با IPC

مطالب دیگر

محصولات