14 درمان خانگی برای ورم پا در دوران بارداری

ورم پا در بارداری چیست؟

ورم پاها یکی از لذت های دوران بارداری است. اما ممکن است بتوانید تورم پاهای خود را با افزایش مصرف پتاسیم (مثل موز)، نوشیدن آب بیشتر و بالا بردن پاهای خود کاهش دهید. ماساژ پا و ساق پا نیز ممکن است کمک کننده باشد.

برای درمان ورم پا در بارداری چه کنیم؟

در حالی که ممکن است از دوران جادویی یعنی بارداری لذت ببرید – واقعاً معجزه آسا است که چه سختی هایی را می توانید تحمل کنید  – و مشتاقانه منتظر آمدن فرشته  کوچک و شیرین خود باشید، برخی از عوارض جانبی در دوران بارداری وجود دارند که ممکن است روند حاملگی را برای مادران سخت کنند.

در ادامه راه های درمان و جلوگیری از ورم پا در بارداری گفته شده است.

راه های کاهش ورم پا در بارداری

در طول دوران حاملگی بدن شما به سرعت در حال تغییر است، که ممکن است کمی ناراحت کننده باشد. یکی از ناراحتی هایی که بسیاری از افراد در دوران بارداری تجربه می کنند، تورم پاها است.

بیایید در مورد اینکه چرا ممکن است پاهای شما در دوران بارداری متورم شود، چه زمانی متوجه این اتفاق می‌شوید، چه زمانی باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید و چند درمان ساده که می‌تواند کمک کند، صحبت کنیم.

چگونه از تورم پا ها در بارداری تسکین پیدا کنیم

در حالی که پاهای متورم ممکن است دردناک باشند یا نباشند، مطمئناً می توانند ناراحت کننده یا آزاردهنده باشند. خوشبختانه، می توانید چندین استراتژی ساده را برای کمک به کاهش علائم خود در دوران بارداری امتحان کنید.

حتی بهتر؟ این درمان ها ممکن است شامل تنقلات، نوشیدنی سرد، شنا، ماساژ و احتمالا خرید کفش باشند. خیلی بد به نظر نمی رسد، درست است؟

 1. برای کاهش تورم مصرف سدیم را کاهش دهید

یکی از راه‌های خانگی کاهش تورم در دوران بارداری، محدود کردن مصرف سدیم (نمک) است. نمک باعث می شود بدن شما آب اضافی را نگه دارد. سعی کنید از غذاهای کنسرو شده یا فرآوری شده پرهیز کنید، زیرا این مواد غذایی سرشار از سدیم هستند. همچنین سعی کنید نمک اضافی روی غذایتان نریزید.

استفاده از گیاهان کوهی مانند رزماری، آویشن و پونه کوهی یک راه آسان برای اضافه کردن طعم به غذا های خود بدون استفاده از نمک است.

 1. مصرف پتاسیم را در دوران بارداری افزایش دهید

عدم دریافت پتاسیم کافی نیز می تواند تورم را بدتر کند. این به این دلیل است که پتاسیم به بدن شما کمک می کند تا میزان مایعاتی را که در خود نگه می دارد متعادل کند. اگرچه قرص های دوران بارداری شما باید مقداری پتاسیم اضافی برای شما داشته باشد، اما خوردن منابع خوب پتاسیم در خانه نیز مهم است.

برخی از غذاهایی که به طور طبیعی سرشار از پتاسیم هستند عبارتند از:

 • سیب زمینی با پوست
 • سیب زمینی شیرین، همچنین با پوست
 • موز
 • اسفناج
 • لوبیا
 • برخی از آب میوه ها
 • انار
 • نارنگی
 • هویج
 • ماست
 • چغندر
 • ماهی
 • عدس
 1. مصرف کافئین را کاهش دهید

در حالی که کافئین گاه به گاه در دوران بارداری مضر نیست، نوشیدن بیش از حد کافئین برای نوزاد توصیه نمیشود. همچنین می تواند تورم را بدتر کند. ماده کافئین یک ادرار آور است که باعث ادرار بیشتر شما می شود و بدن شما فکر می کند که باید مایعات را نگه دارد در نتیجه باعث جمع شدن مایعات در بدن و ورم می شود .

یک قهوه بدون کافئین با شیر یا یک چای گیاهی مانند نعناع را امتحان کنید تا انرژی کمی به شما بدهد.

 1. برای کاهش ورم آب بیشتری بنوشید

هر چقدر هم که نوشیدن آب بیشتر برای مقابله با تورم عجیب به نظر می رسد، در واقع کار می کند. اگر بدن شما فکر کند که کم آب شده‌اید، مایعات بیشتری را برای جبران آن نگه می‌دارد. بنابراین سعی کنید هر روز حداقل 10 لیوان آب بنوشید تا کلیه هایتان مواد بد را دفع کنند و بدنتان با خوشحالی هیدراته شود.

اگر نوشیدن این مقدار آب دلهره آور است، یک فنجان زیبا تهیه کنید که می خواهید دوباره آن را پر کنید، یا یک بطری آب غول پیکر که فقط باید چند بار در روز آن را دوباره پر کنید. همچنین می توانید آب خود را با لیمو، نعناع یا انواع توت ها طعم دار کنید تا لذت بیشتری ببرید.

 1. پاهای خود را بالا بیاورید و استراحت کنید

حتی اگر میلیون‌ها کار دارید که می‌خواهید قبل از تولد نوزاد انجام دهید، سعی کنید بنشینید و پاهای خود را در صورت امکان بالا بگذارید.

در حالی که نشستن مداوم برای گردش خون شما عالی نیست، ایستادن مداوم نیز برای بدن باردار شما سخت است. نشستن با پاهایتان برای مدتی بالا – به خصوص در پایان روز – می تواند به تخلیه مایعی که در طول روز در پاهای شما جمع شده است کمک کند و سبب کاهش ورم در دوران بارداری شود.

 1. در دوران بارداری لباس گشاد و راحت بپوشید

پوشیدن لباس های تنگ، به خصوص در اطراف مچ دست، کمر و مچ پا، می تواند ورم را بدتر کند. اساساً از گردش خون در اندام های فوقانی  تا حد ممکن جلوگیری می کند.

سعی کنید لباس های گشاد و راحت بپوشید – یا حداقل از کش های تنگ اجتناب کنید. لباس‌های ماکسی بارداری در تابستان و ژاکت‌های کشباف روان یا ژاکت‌های گشاد در زمستان می‌توانند زیبا و راحت باشند.

کاهش ورم پا در بارداری
 1. برای کاهش ورم پا خنک بمانید

به خصوص اگر در ماه های گرم تابستان باردار هستید، ماندن در خانه در طول گرمای روز و اجتناب از ورزش شدید می تواند به خنک ماندن و کاهش تورم کمک کند. همچنین می‌توانید لباس‌های خنک بپوشید، کیسه سرد روی پاهای خود بگذارید یا یک پنکه در نزدیکی خود نگه دارید.

 1. از جوراب های فشرده تا کمر استفاده کنید

بله، اینها به همان اندازه که به نظر می رسند جذاب هستند. اما اگر به طور مداوم ورم پاها را تجربه می کنید یا مجبور هستید بیشتر اوقات روی پاهای خود باشید، می توانید از جوراب های فشرده تا کمر استفاده کنید. این جوراب‌ها به آرامی پاها و ساق‌های شما را می‌فشارند تا به گردش مایع کمک کنند. سعی کنید از جوراب های فشاری تا زانو پرهیز کنید، زیرا ممکن است در وسط پای شما خیلی سفت باشند و در واقع ورم را بدتر کنند.

 1. پیاده روی کنید

حتی یک پیاده روی 5 یا 10 دقیقه ای چند بار در روز می تواند به بهبود گردش خون کمک کند که به کاهش تورم کمک می کند. این همچنین می تواند یک استراحت خوب در روز شما باشد، و این یک راه عالی برای انجام ورزش های ایمن بارداری است.

 1. کفش راحت بپوشید

در حالی که ممکن است با کفش های پاشنه بلندتان شایان ستایش به نظر برسید، اواخر بارداری زمان خوبی برای استراحت دادن به پاهاست. پوشیدن کفش‌های راحت برای کاهش تورم پا و همچنین جلوگیری از مشکلات لگن و کمر که می‌تواند با جابجایی مرکز ثقل و افزایش وزن شما ایجاد شود، کلیدی است.

علاوه بر تورم، رباط‌های بدن شما (از جمله پاهای شما) در دوران بارداری کشیده می‌شوند، بنابراین ممکن است اندازه پاهای شما تغییر کند. پاهای برخی از افراد به اندازه قبل از بارداری خود باز می‌گردد، اما بسیاری از افراد متوجه می‌شوند که پاهای آن‌ها برای همیشه نیم‌اندازه یا بیشتر بزرگ‌تر است.

ممکن است آزار دهنده باشد که یک چیز دیگر در حال تغییر است یا اینکه برخی از کفش های مورد علاقه شما دیگر مناسب نیستند، اما این بهانه ای عالی برای یافتن کفش های جدید است.

 1. شنا کنید

هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که ثابت کند فشار آب تورم در دوران بارداری را کاهش می‌دهد، اما بسیاری از افراد وقتی زمانی را در استخر می‌گذرانند، از ورم تسکین می‌یابند. سعی کنید بایستید یا در استخری شنا کنید که عمق آب تقریباً تا گردن شما باشد. حداقل احساس سبکی و خنکی خواهید داشت، به علاوه کمی ورزش کنید. همچنین ممکن است متوجه شوید که پاهای شما کمتر ورم کرده است.

 1. ماساژ بگیرید

ممکن است همسر شما به دنبال راه هایی برای درگیر شدن در روند بارداری باشد و این فرصت عالی است. ماساژ به گردش مایعاتی که تمایل به تجمع در پاهای شما دارند کمک می کند که به نوبه خود باعث کاهش تورم می شود.

بنابراین بطری آب خود را بردارید، پاهای خود را بالا بگذارید و اجازه دهید همسرتان به آرامی پاهای شما را ماساژ دهد. افزودن مقداری اسانس نعناع فلفلی یا اسطوخودوس می تواند تورم را کاهش دهد.

14 روش جلوگیری از ورم پا در بارداری

13. به پهلوی چپ بخوابید

خوابیدن به پهلوی چپ در صورت امکان می تواند جریان خون را بهبود بخشد و تورم پا را کاهش دهد. خوابیدن به پهلوی چپ فشار رحم را از ورید اجوف تحتانی که رگ خونی بزرگی است که خون را به قلب شما باز می‌گرداند، کاهش می‌دهد.

برای خواب راحت تر در این حالت میتوانید از بالشت های بارداری استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر: 

مقاله بالش های بارداری را مطالعه کنید

 1. از دستگاه های کامپرشن تراپی استفاده کنید

دستگاه کامپرشن تراپی میتواند با اعمال فشار خارجی به پاها سبب تسریع گردش خون ولنف شود و در نتیجه سبب کاهش تورم در زمان بارداری شود

این دستگاه دو جوراب دارد که به دور پا ها بسته می شوند. این جوراب ها توسط یک دستگاه به صورت اتوماتیک و با ریتم خاصی باد میشوند و با فشار بر عضلات و رگ های خون باعث کاهش تجمع مایع در بافت ها و بالا رفتن سرعت انتقال خون از پا ها به سمت قلب شوند.

درمان ورم پا در بارداری