8 روش پیشگیری از زخم بستر

افراد مسن در معرض خطر انواع مشکلات سلامتی هستند، از بدتر شدن سلامت جسمی گرفته تا زوال شناختی. در حالی که عوامل خطر برای این شرایط متفاوت است، تقریبا همه افراد مسن در معرض خطر زخم بستر قرار دارند. این زخم ها به عنوان زخم بستر یا زخم فشاری نیز شناخته می شوند، زمانی که فشار روی ناحیه خاصی از بدن در طول زمان افزایش می یابد، احتمال بیشتری برای زخم بستر وجود دارد. قرار گرفتن مکرر در معرض فشار در همان ناحیه منجر به تخریب یکپارچگی پوست می شود و به معنای واقعی کلمه پوست را در برابر عفونت باز می کند. مراقبان باید برای جلوگیری از زخم بستر  در مراجعین مسن تر و جلوگیری از پیامدهای منفی که ممکن است به دنبال داشته باشد، اقدام کنند.

در مقالات پیشین به مراحل زخم بستر و زخم هایی که بوسیله فشار بوجود می آمد اشاره شد پیشنهاد می شود قبل از خواندن این مقاله مطلب زیر را ببینید

مراحل زخم های فشاری و زخم بستر

پیشگیری از زخم بستر در افراد بستری و سالمندان برای حفظ سلامت افراد و جلوگیری از عفونت های پوستی بسیار ضروری می باشد. در این مقاله 8 روش جلوگیری از زخم بستر ارائه شده است.

  1. افراد تحت مراقبت را به حرکت درآورید

ورزش، حرکت و جنب و جوش، گردش خون را تقویت می کند. همانطور که دربسیاری از مقالات ذکر شده است، گردش خون در واقع به جلوگیری از ایجاد زخم بستر کمک می کند. پیشگیری از زخم بستر به چیزی فراتر از بیرون آمدن از رختخواب و سوار شدن بر ویلچر نیاز دارد. زخم‌ بسترممکن است در استخوان دنبالچه، لگن، شانه‌ها یا پاشنه‌ها در اثر نشستن طولانی مدت روی ویلچر ایجاد شوند. بنابراین اطمینان از اینکه افراد تحت مراقبت تنوع در حرکت خود استفاده می کنند بسیار مهم است.

افراد مسن باید در صورت لزوم از ویلچر استفاده کنند، اما مراقبان می توانند به آنها کمک کنند تا برای کاهش فشار تشک های مواج  و صندلی های بادی استفاده کنند. همچنین از گذاشتن افراد مسن در یک موقعیت در هر مکانی برای مدت طولانی خودداری کنید. اقدامات پیشگیرانه شامل جابه‌جایی افراد در زمانی است که در طول روز دراز کشیده یا بیدار نشسته‌اند.

  1. پوست را اغلب برای علائم ایجاد زخم بستر بررسی کنید

مراقبان باید پوست را به طور مکرر برای علائم زخم بستر بررسی کنند. زخم بستر ممکن است در کمتر از چند ساعت ایجاد شود.

به عنوان مثال، آیا تا به حال افزایش درد و قرمزی روی باسن خود را در حین رانندگی بیش از یک یا دو ساعت تجربه کرده اید؟ اگر چنین است، ممکن است دچار زخم بستر مرحله اول شده باشید. اما توانایی شما در حرکت به شما این امکان را می دهد که درد را تشخیص داده و موقعیت خود را برای جلوگیری از پیشرفت آن تنظیم کنید.

برای برخی از مراجعین مسن‌تر، شما باید هنگام انجام مراقبت از پرینه، دوش گرفتن یا انجام سایر ارزیابی‌های سلامت پوست، علائم ایجاد زخم بستر را بررسی و تشخیص دهید. شما باید تمام این چک ها را نیز مستند کنید.

  1. از ملافه یا بالشت های مخصوص برای کاهش فشار استفاده کنید

بسته به نیاز هر مشتری، تخت‌های مخصوص مانند تشک های مواج یا بادی، یا پد ها و پوزیشنر های بالشتکی مانند محافظ‌های پاشنه پا، بالشت های بین زانویی، بالشتک های محافظ پاشنه و ..  می‌توانند میزان فشار وارد شده به نواحی حساس بدن را کاهش دهند. سعی کنیدگزینه‌های مختلف را برای مواردی که ممکن است راحت‌ترین و مفیدترین برای نیازهای مشتریان مسن‌تر شما باشد، بررسی کنید.

محصولات زخم بستر

به عنوان مثال، بالش مموری فوم عالی است، این بالشت ها با تنظیم موقعیت بیمار به حالت های مناسب فیزیولوژیکی میتوانند فشار را بر روی پوست بیمار کمتر کنند و با کم شدن فشار بر روی بدن بیمار از بروز زخم بستر پیشگیری کنند. همچنین این بالشتک ها از روکش های ضد تعریق و ضد زخم بستر ساخته شده اند و به پوست بدن بیمار آسیب نمی رسانند.

برخی از تخت ها نیز قابلیت تغییر حالت بیمار را دارند که میتواند در جلوگیری از زخم بستر موثر باشند اما به تنهایی نمیتوانند مانع بروز زخم بستر شوند و استفاده از پد های زخم بستر به همراه این تخت ها میتواند موثر باشد.

  1. پوست را خشک و تمیز نگه دارید

بی اختیاری یکی از بزرگترین عوامل مرتبط با ایجاد زخم بستر است. هنگامی که حرکت روده یا ادرار در تماس با پوست بماند، اسیدها و آنزیم‌های موجود در آن‌ها سریع‌تر از حد معمول شروع به تخلیه و تخریب پوست می‌کنند. هنگامی این مشکل با ناتوانی بیمار در حرکت بدن خود ترکیب شود، ممکن است سریعتر زخم بستر در ناحیه پرینه ایجاد شود.

اگر به نظر می رسد که ناحیه قرمز شده است، ممکن است فرد  دچار زخم بستر مرحله اول شده باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد، باید قبل از بد تر شدن علائم شروع به پیشگیری کنیم، شما می توانید با یک درمان مناسب مانند استفاده از کرم بازدارنده برای کمک به جلوگیری از خراش بیشتر ناشی از مواد بدن اقدام کنید. با این حال، استفاده از کرم مانع نیاز به تغییر موقعیت و حرکت مداوم برای کمک به جلوگیری از زخم بستر نمی شود.

8 روش جلوگیری از زخم بستر

 

  5. فرد را تشویق کنید که رژیم غذایی سالمی داشته باشد

گردش خون خوب در پیشگیری از زخم بستر بسیار موثر است و مواد مغذی خوب برای گردش خون صحیح نیاز است. همانطور که در مقاله Medscape اشاره شده است، برای افراد مسن مهم است که سعی کنند یک رژیم غذایی متعادل و سالم بخورند. در واقع، بهینه سازی وضعیت تغذیه بیمارانی که با زخم بستر زندگی می کنند، کلید تضمین موفقیت آمیز درمان است. برای افراد تحت مراقبت شما که با اختلالات متابولیک مانند دیابت زندگی می کنند، یک رژیم غذایی سالم می تواند بسیار فراتر از پیشگیری یا تشویق به بهبود زخم بستر باشد.

  6. بیماری های زمینه ایی را به طور موثر مدیریت کنید

بیماری های زمینه ایی نیز ممکن است بر خطر ایجاد آسیب های فشاری تأثیر بگذارد. طبق دستورالعمل Healthline، هر شرایطی که بر عملکرد سیستم قلبی عروقی تأثیر بگذارد، ممکن است منجر به گردش خون ضعیف و خطر بیشتر زخم‌ بستر شود. در نتیجه، مدیریت موثر این شرایط برای جلوگیری از ایجاد یا بدتر شدن زخم‌های بستر حیاتی است.

این ممکن است شامل نظارت بر مصرف مایعات برای افراد مبتلا به نارسایی قلبی، حفظ محدودیت های غذایی برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی، یا اطمینان از اینکه تداخلات دارویی منجر به عملکرد ضعیف گردش خون نمی شود، باشد.

  7. ایجاد انگیزه برای جلوگیری از زخم بستر

افرادی که بستری هستند و در معرض خطر زخم های فشاری قرار دارند باید از برنامه غذایی و سایر درمان های در نظر گرفته شده پیروی کنند و این وظیفه مراقبان بهداشتی می باشد تا انگیزه لازم را برای انجام فرآیند های درمانی در افراد ایجاد کنند.

  8. استفاده از دستگاه های کامپرشن تراپی

دستگاه کامپرشن تراپی یا فشرده سازی پنوماتیک، یک دستگاه دیجیتال می باشد که از دارای دو جوراب باد شونده می باشد این جوراب ها به دور پا ها بسته می شوند و با باد شدن موجب فشرده شدن پا ها می شوند و با فشرده سازی پا ها به صورت متناوب و با ریتم های تعیین شده میتوانند جریان خون را در بدن بیمار بویژه پا های بیمار تسریع کنند. با تسریع گردش خون از زخم های بستر جلوگیری می شود.

همین امروز این مراحل را عملی کنید

پرستاران می‌توانند راه‌های مختلفی را برای کاهش زخم‌های فشاری در بین مشتریان مسن‌تر خود انتخاب کنند. حتی می توانید یک جلسه طوفان فکری با مراقبین در مورد بهترین راه ها برای از بین بردن زخم بستر برای جمعیت بیماران خود داشته باشید.

چه افراد در بیمارستان، چه در مراکز مراقبت طولانی مدت یا در خانه تحت مراقبت باشند، این 8 مرحله را می توان برای جلوگیری از آسیب های فشاری اجرا کرد. از آنجایی که این به نفع سازمان شما و افرادی است که به آنها خدمت می کنید، استفاده از این استراتژی ها را برای جلوگیری از زخم بستر شروع کنید و از آخرین دستور العمل ها مطلع شوید.

کامپرشن تراپی برای جلوگیری از زخم بستر