گرم کننده بیمار و پیشگیری از عفونت

مزیت گرم کردن بیمار در پیشگیری از عفونت

گرم کردن بدن بیمار قبل و بعد از عمل دو مزیت عمده دارد. واضح ترین آن راحتی است. گرما می تواند برای آرام کردن بیمار عصبی و لرزان معجزه کند. اما مزیت دوم، ایمنی بیمار می باشد، پیشگیری از عفونت بوسیله گرم کردن مزیتی از گرم کن های بیمار است که آنچنان مورد توجه قرار نمیگیرد. گرم کردن بیماران در طول دوره‌های بعد از عمل باعث حفظ نورموترمی می‌شود که می‌تواند با بهبود بهتر زخم‌های جراحی، از عفونت‌های محل جراحی (SSI) پیشگیری کند.

 خانم دزبینز،مدیر پرستاری در مرکز جراحی سرپایی پریمیر در کلتون، کالیفرنیا، می‌گوید که مرکز او در اواسط دهه 2010 شروع به گرم کردن فعال بیماران کرد. او می گوید: «قبل از آن بیماران را گرم می کردیم، اما عمدتاً با پتوهای گرم شده. سپس یک مدیر پرستاری از دانشگاه لوما لیندا به مرکز او رسید و گرمایش فعال را با خود آورد.

این روش گرم کردن بیمار پابرجا بود و اکنون گرمایش فعال یکی از اصول اصلی ایمنی بیمار در بیمارستان پریمیر است. در واقع، دلیل اصلی گرم کردن بیماران، پیشگیری از عفونت های محل زخم جراحی است. خانم دزبینز می گوید: «این یک روش مبتنی بر شواهد برای کنترل عفونت است. “اگر بیمار را به اندازه کافی گرم نگه دارید، جریان خون خوبی به سمت محل برش دارید و جریان بیشتر خون به بهبودی کمک می کند و از عفونت پیشگیری میکند.” یکی دیگر از تاثیرات گرم شدن، بهبودی سریعتر با کاهش مصرف مواد مسکن پس از عمل بوده است. او می‌گوید: «قبل از شروع استفاده از دستگاه‌های گرم‌کننده، برخی از بیماران با لرز وارد اتاق ریکاوری شدند و برای جلوگیری از بروز هایپوترمی در این بیماران  ما مجبور می شدیم مقدار زیادی از داروهای مسکن استفاده کنیم.

نرخ ابتلا به عفونت بعد از عمل در بیماران گرم شده

دستگاه های گرم کننده فعال بیشتر در مرکز جراحی جنوب غربی جنرال برای جلوگیری از هیپوترمی و عوارض بالینی آن و همچنین برای راحتی بیمار در ارتباط با عمل های زیبایی، ارتوپدی و پا و برای همه عمل هایی که دو ساعت یا بیشتر طول می کشد استفاده می شود. بیمارانی که بیهوشی عمومی دریافت می کنند یا آنهایی که وضعیت قلبی و عروقی خاصی دارند و شرایط پزشکی خاصی از قبل در آنها وجود دارد، گرم می شوند.

طبق اطلاعات و تجربیات خانم دروز، گرم کردن بیمار به وضوح به تلاش‌های مداوم و مجدانه آن برای پیشگیری از عفونت آسیب نمی‌زند. او می‌گوید: «از بعد از گرم کردن بیمارانمان قبل و بعد از عمل، عفونت‌های بعد از عمل بسیار کمی داریم. ما در سال گذشته در 5861 عمل انجام شده فقط  0.08 درصد عفونت داشتیم.

پیشگیری از عفونت با پتو های گرم کننده

به گفته خانم دروز، استفاده از گرم کننده بیمار، از لحاظ اقتصادی نیز برای بیمارستان ها و مراکز درمانی نیز خوب است زیرا پیشگیری از عفونت با استفاده از گرم کننده های بیمار میتواند هزینه های مربوط به مراقبت از بیمار هیپوترمی شده و یا بیمار دارای عفونت را کاهش دهد همچنین با استفاده از گرم کننده های بیمار از مواد بی حسی کمتری در مراحل بعد از عمل استفاده می شود.

خانم دبینز همچنین از مولفه راحتی بیمار قدردانی می کند. او می‌گوید: «بیماران هنگامی که پتو های گرم کننده را روی آنها می اندازیم  احساس راحتی و سلطنت میکنند. “این همان معیار راحتی اضافی است که به آنها در طول سفر جراحی کمک می کند. من فکر می کنم خیلی بامزه است وقتی بیمار می خندد و می گوید: “وای! این عالی است! آیا می توانم این را با خودم به خانه ببرم؟

جلوگیری از عفونت با گرم کردن بیمار مبتنی بر شواهد

خانم دزبینز سریعاً به این نکته اشاره می کند که گرم کردن بیمار اغلب به جای یک تاکتیک پیشگیری از عفونت به عنوان یک مزیت در نظر گرفته می شود و نمیتوان فقط از این روش برای جلوگیری از عفونت استفاده کرد. پرستاران اتاق عمل همیشه به ایمنی بیمار فکر می کنند و به طور کلی بر قرارگیری صحیح بیمار برای جلوگیری از آسیب عصبی و بافتی یا زخم فشاری و استفاده از پاک کننده مناسب پوست برای بیمار مبتلا به آلرژی تاکید می کنند، اما اغلب در حفظ نورموترمی کار زیادی انجام نمی دهند. در حالی که گرم کردن بیمار و حفظ نوروترمی به همان اندازه مهم است.

گرم کردن بیمار و جلوگیری از عفونت

لزوم استفاده از گرم کننده های بیمار طبق آمار و تحقیقات

یک مجله جراحی اخیراً از 81 نفر از رهبران جراحی در ASC و HOPD در مورد شیوه های گرم کردن آنها نظرسنجی کرد تا انگیزه آنها را برای گرم نگه داشتن بیماران و حفظ نورموترمی برای کمک به جلوگیری از عفونت محل زخم جراحی  تعیین کند. از پتوهای گرم گرفته تا سیستم‌های گرمایش فعال، این نظرسنجی تصویری زیبا از روندها و ترجیحاتی که پیرامون این موضوع داغ پدیدار شده‌اند ارائه می‌کند. برخی از آمارهای اصلی از نظرسنجی (درصد گرد شده به نزدیکترین رقم) به عبارت زیر است:

  • 54 درصد از پاسخ دهندگان می گویند که هر بیمار را گرم می کنند و 34 درصد دیگر گاهی اوقات بیماران را گرم می کنند. فقط یک پاسخ دهنده گفت که مرکز آنها هرگز بیماران را گرم نمی کند.
  • 85 درصد از پاسخ دهندگان هم از پتوهای پنبه ای گرم شده و هم از سیستم های گرم کننده فعال استفاده می کنند.

پاسخ‌دهندگان ملاحظات مختلفی را فهرست کردند که بر آن اساس پروتکل‌های گرم کردن بیمار را آغاز می‌کنند:

  • طول مدت جراحی (54%)، روش جراحی (47%)، نوع بیهوشی (43%)، دمای محیط یا محیط (33%)، سن بیمار (30%) می‌شود. وضعیت ASA بیمار (27%) و سطح اضطراب بیمار (19%).
  • در میان پاسخ دهندگانی که نوع بیهوشی را به عنوان محرک گرم کردن بیمار ذکر کرده اند، 95 درصد گفتند که هر زمان که بیمار تحت بیهوشی عمومی با استفاده از داروهای استنشاقی قرار می گیرد از این روش استفاده می کنند، در حالی که کمی کمتر از نیمی از آنها گفتند که زمانی که بیماران آرامبخش متوسط تا عمیق استفاده می کنند، از این روش استفاده می کنند.

گرم کردن بیمار به طور منظم در طول هر سه مرحله از عمل استفاده می شود:

هنگامی که دلیل آنها را در مورد دلیل گرم کردن بیماران پرسیده شد،

  • 88٪ از پاسخ دهندگان گفتند که این کار را برای راحت کردن بیماران و جلوگیری از لرز انجام می دهند. 85٪ این کار را برای جلوگیری از هیپوترمی و عوارض بالینی آن انجام می دهند. 50٪ این کار را برای جلوگیری از عفونت های محل جراحی بیمار انجام می دهند. و 44٪ این کار را برای کاهش زمان بهبودی در اتاق مراقبت های بعد از عمل انجام می دهند.
  • 85 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که معتقدند گرم کردن بیمار علاوه بر مزایای بالینی، مزایای اقتصادی برای مراکز آنها به همراه دارد.

گرم کردن بیماران معمولاً در جراحی های سرپایی استفاده می شود. در حالی که افزایش رضایت بیمار ملموس ترین مزیت است، دلایل بالینی مختلف ذکر شده در نهایت به جلوگیری از وقوع عفونت های محل جراحی مخرب و گران قیمت کمک می کند.

منبع

www.aorn.org

گرم کردن بدن بیماران مزیت های دیگردی نیز دارد که میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید

فواید گرم کردن بیمار

همچنین برای کسب اطلاعات در زمینه اهمیت گرم کردن بیمار روی لینک زیر کلیک کنید.

اهمیت گرم کردن بیمار

خرید دستگاه گرم کن بیمار

تنها دستگاهی که هم میتواند بیمار را بوسیله پتو های مخصوص گرم کند و هم میتواند کیسه های مایع را با محفظه ی جدا گرم کند گرم کن بیمار هرم (Horm Patient Warmer)‌, می باشد که با این نوآوری تیم جراحی را از گرم کننده های دیگر بی نیاز کرده و با فناوری اتوماتیکی که دارد میتواند دمای هر مایع را به دمای تنظیم شده برساند.